Witryna Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich:  www.szkolaleki.dukla.org

<<<Niektóre wydarzenia z życia szkoły. Więcej na stronie http://https://spleki.szkolna.net/ >>>

Linkownia

Życie szkoły w  kadrze obiektywu

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

105. rocznica Odzyskania Niepodległości

      10 listopada 2023r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali bogaty program patriotyczny z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W montażu słowno - muzycznym przewijały się pieśni patriotyczne z historią odzyskania niepodległości wyrażoną w monologach i wierszach. Akademia zgromadziła dzieci szkolne, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Szerszy opis na stronach szkoły. fotogaleria>> film>>


 
18. rocznica śmierci Jana Pawła II
 
    2 kwietnia 2023r. przypadła w tym roku Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień. Podczas każdej Mszy św. był obrzęd poświęcenia palm, uroczyste czytanie Męki Pańskiej wg. Św. Mateusza, a na zewnątrz świątyni uczniowie naszej szkoły kwestowali na krośnieńskie hospicjum w ramach akcji POLA NADZIEI.
    Ten dzień to także 18 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II, Patrona naszej szkoły, który w ostatnim czasie stał się obiektem szkalowania, podważania Jego nauk, niszczenia pomników. 2 Kwietnia właśnie, cała Polska katolicka, uznająca prawdę i dobro za fundament wszelkich wartości stanęła na  modlitwie w kościołach, w marszach pamięci, w akademiach, wieczornicach i przeróżnych spotkaniach, aby tych wartości - które tak bardzo wpajał nam, zwłaszcza podczas pielgrzymek do Polski, Jan Paweł II - bronić.
    Tak też było w naszej małej Ojczyźnie, w Łękach Dukielskich. Podczas uroczystej sumy, w którym wziął udział poczet sztandarowy, społeczność szkolna i ogromna rzesza parafian, modliliśmy się  ze Św. Janem Pawłem II w intencjach tak bardzo ważnych w naszej codziennej rzeczywistości, a tworzących fundament naszego człowieczeństwa. Po Mszy św. uformował się pochód - na czele ze sztandarem szkoły - w którym udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie mogliśmy wsłuchać się w słowa przywołujące naukę Św. Jana Pawła II oraz wspomnienia z Jego pielgrzymki do Dukli i Krosna. Jak zwykle, piękne przerywniki muzyczne przygotował chór szkolny pod wodzą swojego dyrygenta.
    Po zakończonym programie p. dyrektor podziękowała za tak bardzo liczne przybycie wszystkim zgromadzonym oraz nauczycielom i uczniom, za przygotowanie programu artystycznego.
     Na koniec przewodniczący rady powiatu krośnieńskiego przytoczył tekst uchwały rady w obronie godności i nauczania Św. Jana Pawła II, które rada przyjęła jednogłośnie.
    Należy jeszcze wspomnieć, że Rada Rodziców naszej szkoły przygotowała wypieki wielkanocne, które w tym czasie można było nabyć. fotogaleria>>

Szkolna Wigilia 2022

      22 grudnia w sali widowiskowej nauczyciele, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły przygotowali Szkolną Wigilię z udziałem zaproszonych gości na czele z zastępcą burmistrza p. Łukaszem Pirogiem i przewodniczącym rady powiatu Andrzejem Krężałkiem oraz radnym rady miejskiej w Dukli Piotrem Węgrzynem i p. sołtys Małgorzatą Tomkiewicz. Obecny był również proboszcz parafii polskokatolickiej ks. Roman Jagiełło.
     Jak zawsze, piękne jasełka przedstawili uczniowie, a kolędy w wykonaniu chóru szkolnego podkreśliły piękno i duchowy nastrój związany z przyjściem na świat naszego Zbawiciela.
     Okolicznościowe wystąpienia, życzenia i podziękowania popłynęły od zaproszonych gości, a zwieńczeniem tej części uroczystości była tak ważna dla nas, chrześcijan, chwila łamania się opłatkiem i składania życzeń.
     Spotkanie zakończył wigilijny poczęstunek w stołówce szkolnej, na który p. dyrektor zaprosiła wszystkich gości. fotogaleria>>  film>>

20. rocznica nadania szkole imienia Św. Jana Pawła II
    13 października 2022r. w naszej społeczności łęckiej, a zwłaszcza szkolnej, obchodzony był podniośle i uroczyście z okazji 20-tej rocznicy nadania naszej szkole imienia Św. Jana Pawła II. Obchody tego wydarzenia rozpoczęła Msza ś. koncelebrowana przez byłych proboszczów naszej parafii pod przewodnictwem ks. Zdzisława Babiarza w asyście ks. Edwarda Wołosa, który wygłosił okolicznościowe kazanie, i obecnego proboszcza ks. Marka Danaka. Na Mszy św., której oprawę muzyczno-liturgiczną sprawowali uczniowie naszej szkoły, obecni byli zaproszeni goście, władze powiatu i gminy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, dzieci szkolne, nauczyciele - byli i obecni, pracownicy szkoły oraz nieliczne grono mieszkańców. Obecne były poczty sztandarowe naszej szkoły oraz szkół zaprzyjaźnionych noszących imię Wielkiego Patrona.
    Po Eucharystii wszyscy przeszli do sali widowiskowej, gdzie na wstępie odśpiewano hymn szkoły, a w dalszej części powitała zebranych - a zwłaszcza zaproszonych gości - dyrektor szkoły p. Beata Węgrzyn. Po części powitalnej z inscenizacją poświęconą swojemu Patronowi wystąpiła społeczność szkolna przygotowana przez nauczycieli. Warto zwrócić uwagę na bardzo szeroki, urozmaicony  wachlarz wykonywanych inscenizacji, piosenek i ciekawych aranżacji. Kosztowało to z pewnością wiele trudu i godzin przygotowań i prób.
  W kolejnym punkcie uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursów szkolnych poświęconych Patronowi i wręczono nagrody.
    Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za zaangażowanie przy organizacji i przeprowadzeniu uroczystości. Słowa podziękowań i życzeń na dalszy trud wychowawczy padły także - wraz z drobnymi upominkami i pamiątkami  - z ust zaproszonych gości.
   Końcowym akcentem był uroczysty obiad dla zaproszonych gości, nauczycieli i pracowników szkoły w pomieszczeniach WCKW na terenie kółka rolniczego.
           fotogaleria>>  /szerszy opis uroczystości i zdjęcia>>/

Szkolna Wigilia 2019
    20 grudnia 2019r. po raz kolejny odbyła się w sali widowiskowej Szkolna Wigilia. To piękna tradycja i należy pochylić czoło przed społecznością szkolną za coroczny trud perfekcyjnego zorganizowania uroczystości. A uczestniczyli w niej nauczyciele i pracownicy szkoły - byli i obecni, uczniowie, księża, burmistrz Dukli, sołtys wsi, radni gminy Dukla, członkowie wiejskich organizacji społecznych,  Komitet Rodzicielski, rodzice, dziadkowie.
     Po powitaniu zebranych prze panią dyrektor Beatę Węgrzyn z programem przybliżającym doniosłość i znaczenie Świąt Bożego Narodzenia wystąpiła młodzież szkolna, a następnie koncert kolędowy wykonał chór szkolny.
    Tak wprowadzeni w świąteczny nastrój wysłuchali wszyscy fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, który odczytał ks. prob Marek Danak, a następnie złożył wszystkim życzenia świąteczne.
     Uroczystym momentem Wigilii Szkolnej było wspólne łamanie się opłatkiem, z serca płynące życzenia na nadchodzące Święta oraz Nowy Rok 2020.
     Dopełnieniem Szkolnej Wigilii były pyszności kuchni szkolnej: barszcz z uszkami, gołąbki, pierogi i ciasto dla nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości. fotogaleria>>  film z kolędowania>>

Obchody Dnia Patrona - 14 X 2019r.
    W poniedziałek 14 października nasza społeczność szkolna świętowała podwójnie. To Dzień Edukacji Narodowej, a więc dzień podziękowania nauczycielom za trud włożony w przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu. W tym roku ten dzień zbiegł się z obchodzonym 13 października XIX Dniem Papieskim pod hasłem "Wstańcie, chodźmy", co podczas uroczystej sumy podkreśliła społeczność szkolna włączając się czynnie w oprawę muzyczną i liturgiczną Eucharystii.
    Z kolei w poniedziałek o godz. 10:00 uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście i rodzice zebrali się w parafialnej świątyni na Eucharystii dziękczynno-błagalnej za opiekę swojego Patrona Św. Jana Pawła II. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy, a nowo powstała dziecięca Róża różańcowa Św. Jana Pawła II odmówiła po Mszy św. cząstkę Różańca.
    Po Mszy św. wszyscy udali się do sali widowiskowej gdzie odbyła się uroczysta akademia połączona z obchodami święta patrona szkoły.
    Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. W pięknej - jak zawsze - scenerii, zebranych powitała dyrektor szkoły pani Beata Węgrzyn, po czym uczniowie zaprezentowali swoje wysokie umiejętności artystyczne. Poprzedziła je krótka prezentacja multimedialna z nauczania Świętego Patrona. Uwagę przykuwały zwłaszcza monologi zaprezentowane z aktorskim kunsztem oraz - co oczywiste - starannie wykonane śpiewy - zarówno solistek, jak i całego chóru pod dyrekcją niezrównanego Pana Andrzeja Aszlara. Także inscenizacje i tańce wykonane były z niezwykłą starannością, co kosztowało z pewnością wiele pracy i przygotowań pod czułym okiem kadry nauczycielskiej.
Świętowanie zakończyło się wspólnym posiłkiem nauczycieli, zaproszonych gości i Rady Rodziców.
    W tym radosnym świętowaniu uczestniczyły m.in. władze gminy Dukla z Burmistrzem Andrzejem Bytnarem i zastępcą Łukaszem Pirogiem, sołtys wsi Małgorzata Tomkiewicz, radny Piotr Węgrzyn, ks. prob Marek Danak oraz byli nauczyciele. fotogaleria>> film>>

Szkolna Wigilia 2018
    21 grudnia 2018r. - zgodnie z wieloletnią tradycją - społeczność szkolna zorganizowała Wigilię.
    Na to wydarzenie zaproszone zostało liczne grono gości, z burmistrzem Dukli Andrzejem Bytnarem na czele. Obecni byli radni, członkowie organizacji wiejskich, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice, dziadkowie. Zebranych serdecznie powitała Pani Beata Węgrzyn, dyrektor naszej szkoły.
   W ten podniosły nastrój  przypominający wydarzenia z Betlejem, związane z Narodzeniem Pana Jezusa, znakomicie wprowadziła zebranych grupa dzieci z młodszych klas w przedstawieniu Jasełek, które miało jakże znamienny i głęboki w swej wymowie tytuł: "MIŁOŚĆ NA IMIĘ MA JEZUS". Zebrani gorąco oklaskiwali małych aktorów, bo też ich zaangażowanie i autentyczne przeżywanie tego wydarzenia widać było nawet dla mniej wprawnego oka.
       Po przedstawieniu Jasełek kolędował chór szkolny, a następnie ks. prob Marek Danak odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa i złożył wszystkim życzenia. Był to niejako wstęp do życzeń składanych sobie wzajemnie podczas łamania się opłatkiem, które trwało sporo czasu, niemniej nikt go nie liczył, bo atmosfera była nazbyt podniosła.
     Zwieńczeniem tego pięknego wydarzenia był wigilijny obiad dla zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców z Komitetu Rodzicielskiego. fotogaleria>>

15. rocznica nadania szkole imienia Św. Jana Pawła II
    
   10 października społeczność szkolna świętowała 15. rocznicę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II.
    Obchody rozpoczęły się Mszą św. w naszej świątyni parafialnej. Zgromadziła się w niej społeczność szkolna ze sztandarem szkoły, burmistrzowie Dukli Andrzej Bytnar i Elżbieta Wróbel, były burmistrz Marek Górak, sekretarz gminy Halina Cycak, nasi radni, dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele wiejskich organizacji organizacji społecznych i mieszkańcy. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Edward Wołos, proboszcz parafii Łubno Opace, wieloletni proboszcz naszej parafii i budowniczy naszego pięknego Domu Bożego. Współkoncelebransami byli: ks. Zdzisław Babiarz, proboszcz z Zarszyna - a do sierpnia proboszcz naszej parafii - który wygłosił okolicznościową homilię oraz obecny proboszcz naszej parafii ks. Marek Danak, który na wstępie powitał kapłanów i wszystkich uczestników uroczystości. Oprawę liturgiczną i muzyczną przygotowała społeczność szkolna.
     Po Mszy św. przeszliśmy do sali widowiskowej, gdzie - po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły - wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Krystyna Delimata przedstawiając w krótkim zarysie historię związaną z nadaniem imienia oraz związane z tym podjęte działania i zobowiązania społeczności szkolnej.
     W części artystycznej wystąpił chór szkolny oraz dzieci i młodzież prezentując program patriotyczno-religijny związany nierozerwalnie z osobą Św. Jana Pawła II.
     W okolicznościowych wystąpieniach burmistrza Andrzeja Bytnara, byłego burmistrza Marka Góraka, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dziedzica, a zwłaszcza radnego powiatu Andrzeja Krężałka można było odczytać głęboki sens osobistych przeżyć związanych z osobą Świętego Patrona zarówno tych, którzy się z Nim osobiście nie spotkali, jak też i tych, którym było dane uścisnąć Jego dłoń, czy zamienić kilka słów. Każdy z mówców głęboko w sercu nosi i pielęgnuje te duchowe doznania, stara się z nich czerpać siłę duchową i tego wszyscy życzyli całej społeczności szkolnej. Były też upominki m.in. okolicznościowy grawerton od burmistrza Dukli oraz dyrektorów i nauczycieli z naszej gminy.
    Po części artystycznej i wystąpieniach  wszyscy zaproszeni goście zasiedli do wspólnego poczęstunku którego zwieńczeniem był okolicznościowy, jubileuszowy tort.
     
/kliknij w obrazek, 288 zdjęć/

10. rocznica nadania szkole imienia bł. Jana Pawła II
    
     W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, 22 października, odbyła się w naszej miejscowości wyjątkowa uroczystość: świętowano 10. rocznicę nadania naszej szkole imienia naszego Wielkiego Rodaka.
    To święto całej naszej społeczności zgromadziło bardzo liczną rzeszę księży, zaproszonych gości i naszych mieszkańców. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej o godz. 11.00 przewodniczył nasz były proboszcz, ks. Edwarda Wołos, a homilię o bł. Janie Pawle II wygłosił także nasz były proboszcz, ks. Alojzy Szwed. Mszę ś. koncelebrowali: ks. prob Zdzisław Babiarz, ks. Tadeusz Urban z Kobylan, ks. Zbigniew Kaszuba z Jasionki i ks. Edward Sznaj z Rzeszowa. Obecni byli także wszyscy kapłani z dekanatu na czele z dziekanem, ks. Tadeuszem Nowakiem z Bóbrki.
     Wśród dostojnych gości, którzy mogli w tym dniu z nami świętować byli m.in.: posłowie - Bogdan Rzońca i Piotr Babinetz, wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek, burmistrzowie Dukli - Marek Górak i Andrzej Bytnar, dyrektorzy szkół z naszego terenu, przedstawiciele społeczności szkolnych, radni, przedstawiciele organizacji wiejskich, samorządowych i szkolnych.
     Po Mszy św. odbyła się w sali widowiskowej część oficjalna i artystyczna. Najpierw zebranych serdecznie powitała dyr. szkoły p. Krystyna Delimata, która przybliżyła zebranym wydarzenia sprzed 10 lat oraz te, które je poprzedzała. Bo przecież samo nadanie imienia było poprzedzone wieloma miesiącami żmudnych zabiegów i formalności.
     Następnie głos zabierali zaproszenie goście. Mottem przewodnim ich wystąpień było uznanie za wybranie tak wielkiego Patrona i życzenia, aby cała społeczność szkolna była wierna jego nauczaniu i wcielała je w życie.
     W części artystycznej były przedstawienia przygotowane przez nauczycieli oraz wystąpiły zespoły: chór szkolny, "Baletki", a także zespoły złożone z uczniów naszej szkoły, a działające w ramach Stowarzyszenia "Jedność": tańca towarzyskiego STEP oraz - po raz pierwszy - dziecięcy zespół ludowy "Łęczanie".
 
/kliknij w obrazek, 132 fotografie/
 
Więcej zdjęć: https://picasaweb.google.com/112425673670733529463/JanPaweIIPatronemSzkoY
 

 
III Międzynarodowy Festiwal Polskiej Piosenki Szkolnej w Samborze na Ukrainie
 
      Na zaproszenie p. Krystyny Husarz, dyrektor Polskiej Niedzielnej Szkoły im. Jana Pawła II w Samborze, w niedzielę, 23 października 2011r., chór szkolny ZSP w Łękach Dukielskich, wraz z p. dyrektor Krystyną Delimatą oraz nauczycielami, udał się na III Międzynarodowy  Festiwal Piosenki Szkolnej pn. „ROZKOŁYSZ PIEŚNIĄ ŚWIAT” w tym mieście. Festiwal ma formę przeglądu dorobku artystycznego polskich mniejszości narodowych na zachodniej Ukrainie. Wystąpiły więc zespoły: „Roztoczanki” z Jaworowa, „Dzwoneczki” ze Strzelczysk, „Odrodzenie” z Drohobycza, „Senkapio” ze Stryja, „Jaskółki” z Borysławia, „Lilia” z Sądowej Wiszni oraz gospodarze, zespół „Fujareczka” oraz chór „Sursum Corda” z Sambora. Wystąpiło również 9 solistek.
     Jako goście specjalni wystąpił chór szkolny „MUSICA” z ZSP w Łękach Dukielskich oraz solistka Joanna Buryła. Występy naszych chórzystów przypadły do serc najwybredniejszym nawet gustom oraz znawcom muzyki. Długie owacje były wyrazem uznania dla dorobku naszych młodych śpiewaków i pracy p. Andrzeja Aszlara, opiekuna, nauczyciela i dyrygenta. Oprócz dyplomów i okolicznościowych pucharów otrzymali także nagrodę publiczności, przyznawaną przez niezależne jury – medal pamiątkowy. 
     Nagrody i dyplomy wręczał konsul Konsulatu Generalnego RP we Lwowie p. Marian Orlikowski. Z jego ust padło także wiele ciepłych słów dla naszego zespołu, ale także i dla wszystkich wykonawców, dla których niejednokrotnie zaśpiewanie piosenki po polsku jest wyzwaniem i ogromnym przeżyciem. Bo Polacy na Ukrainie wiedzą doskonale, co to znaczy Polska, język polski, Ojczyzna. My chyba tak niedoceniamy….
     Należy jeszcze nadmienić, że wyjątkowo dostojnie zabrzmiały na rozpoczęcie i zakończenie Festiwalu takie pieśni jak: „Kraj rodzinny matki mej”, czy „Polskie kwiaty” wykonane wspólnie przez wszystkie chóry i solistów pod czułą dyrygencką ręką niezmordowanej krzewicielki polskości na Ukrainie p. Krystyny Husarz.
     Festiwal zaszczycili swoją obecnością: władze Sambora, organizacji polonijnych zachodniej Ukrainy oraz regionalne media.
       Podczas uroczystej kolacji dyrektor naszego ZSP p. Krystyna Delimata przekazała dary dla polskiej szkoły w Samborze w postaci książek, zeszytów, przyborów szkolnych oraz innych materiałów dydaktycznych.
       Była to niezwykła przygoda dla naszych uczniów. Przeżyli wiele doznań artystycznych, nawiązali sporo znajomości, zobaczyli inny kraj, inną kulturę, inne zachowania i obyczaje. Dla naszych chórzystów – po wspaniałym występie – Ukraina stoi otworem. Jednak takie wyjazdy to także niemałe koszty, więc każdy sponsor będzie „na wagę złota”.
 
/kliknij w obrazek, 147 fotografii/
 

      Dukielski Dzień Jana Pawła II w Łękach Dukielskich
     Rada Miejska w Dukli na 37 posiedzeniu w dniu 2 lipca 2005 r. uchwaliła: "W podzięce Wielkiemu Polakowi, Pierwszemu Honorowemu Obywatelowi Dukli, Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za Jego wspaniały pontyfikat dla świata, dla całej Polski i dla Dukli oraz dla upamiętnienia po wsze czasy Jego odwiedzin na naszej dukielskiej ziemi w dniu 9 czerwca 1997 roku i kanonizacji naszego rodaka, Jana z Dukli, uchwałą Rady Miejskiej w Dukli ustanowiony został dzień 9 czerwca jako Dukielski  Dzień Jana  Pawła II". 
     9 czerwca 2011 roku zaszczyt organizowania w tym dniu obchodów przypadł w udziale naszej miejscowości. To nie przypadek, gdyż w Łękach Dukielskich nasza szkoła już od 10 lat nosi imię tego Wielkiego Papieża Polaka.
     Uroczysta Msza św. dziękczynna o godz. 11.00 zgromadziła w parafialnej świątyni parafian, dzieci, młodzież i pracowników szkoły, delegacje szkół z terenu gminy ze swoimi dyrektorami i opiekunami, władze samorządowe, poczty sztandarowe.
     W koncelebrze uczestniczyli kapłani dekanatu dukielskiego z przewodniczącym Eucharystii, ks. dziekanem Tadeuszem Nowakiem.
     Ubogaceniem Eucharystii były – zamiast homilii – urywki z nauczania Jana Pawła II oparte na motywach 8 błogosławieństw, śpiewanych przez grupę młodzieży. W tym pełnym najgłębszych, duchowych treści momencie mogliśmy poczuć się jak podczas tych cudownych chwil, gdy papież był z nami, w Polsce. Kolejnym ubogaceniem Eucharystii był wystrój prezbiterium oraz papieski wizerunek u szczytu 8 błogosławieństw imitujących schody. Po cytatach z papieskiego nauczania poszczególne stopnie przyozdabiane były różą. Całości oprawy uroczystej liturgii dopełnił piękny śpiew chóru szkolnego oraz oprawa liturgiczna szkolnej młodzieży.
     Na zakończenie ks. prob Alojzy Szwed serdecznie podziękował kapłanom, zaproszonym gościom, parafianom oraz wspólnocie szkolnej za dar wspólnej modlitwy. Wyraził również podziękowanie dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz dzieci i młodzieży za trud przygotowania tej pięknej uroczystości. Podziękowania i podziw dla trudu i zaangażowania wspólnoty w zorganizowanie obchodów tego dnia w Łękach Dukielskich wyraził również ks. dziekan Tadeusz.
     Po Mszy św. udaliśmy się do Sali widowiskowej, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Na jej początku p. dyr. Krystyna Delimata powitała władze samorządowe Gminy Dukla: pp. Burmistrza Marka Górak, wiceburmistrza Andrzeja Bytnara, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dziedzica, radnych Rady Miejskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego p. Andrzeja Krężałka, księży  dekanatu  Dukielskiego  na  czele  z    Księdzem  Dziekanem    Tadeuszem  Nowakiem,  proboszcza  parafii  Polskokatolickiej  Księdza  Romana  Jagiełło, dyrektorów  szkół  naszej  gminy, poczty  sztandarowe    Zespołów  Szkół  z  Dukli,  Głojsc,  Równego  i  Łęk  Dukielskich, przedstawicieli  samorządów  Uczniowskich   szkół  gminy  Dukla, prezes  Stowarzyszenia  ,,Jedność ”  p. Krystynę  Łajdanowicz, sołtysów pp.  Romana  Kasprzyka  z  Myszkowskiego  i  Tomasza  Węgrzyna    Łęk  Dukielskich, przedstawicieli  prasy  lokalnej, emerytów  naszej  szkoły, przedstawicieli  rodziców oraz nauczycieli  i  pracowników  szkoły,  a także  uczniów.
     W okolicznościowym wystąpieniu Pani Dyrektor wyraziła radość z uczestnictwa wszystkich zebranych w  tym  „jakże  ważnym  dla  nas  wszystkich  dniu”, gdyż „wszystkich  nas  łączy  autentyczna  radość  z  beatyfikacji  Jana Pawła  II”. Przypomniała, że „Pontyfikat  Jana  Pawła  II  zmienił  bieg  dziejów  świata  w  każdym  jego  wymiarze” gdyż „był  człowiekiem  pokoju  i  nadziei. Wskazywał  całemu  światu ,  każdej  wspólnocie  i  każdemu  człowiekowi,  jak  życie  czynić  bardziej  ludzkim”.
     W dalszej części wystąpienia Pani Dyrektor przypomniała o roli młodzieży w życiu i Pontyfikacie Jana Pawła II. Wszak to „Już  na  początku  pontyfikatu  Ojciec  Święty  mówiąc  do  młodzieży  zgromadzonej  na  Placu  św  Piotra  w  Rzymie  podkreślił  ,,Jesteście  nadzieją  Kościoła.  Wy  jesteście  moją  nadzieją. Podczas  spotkań  papieża  z  młodzieżą  często  śpiewano  mu  słynna  Barkę. Są  w  niej  słowa  ,, potrzebujesz  mych  dłoni,  mojego  serca  młodego  zapałem”  I  to  się  odnosi  do  Was  młodzi  przyjaciele  -  świat  czeka  na  Wasze  młode  zapałem  serca”
     Nie brakło w wystąpieniu odniesienia zadań naszej wspólnoty szkolnej wynikającej z noszenia imienia tak Wielkiego Papieża: „staramy  się  dotrzeć  do  mądrości  Papieża  Polaka,  która  wyraża  się  w  Jego  nauce  i  działaniu".
     "Jesteśmy  dumni   że  szkoła  nasza  nosi  imię  wielkiego  humanisty,  człowieka  o  głębokiej  wiedzy  i  wielkiej  kulturze,  którego  ukształtowała  polska  tradycja-  błogosławionego  Jana  Pawła  II.
Zdajemy  sobie  sprawę, że    zaszczytem  i  honorem  jest,   być  uczniem,  pracownikiem  szkoły -  im  Jana  Pawła  II, ale  to  równocześnie    duże  zobowiązanie  i  odpowiedzialność.
      Wsłuchując  się  w  naukę  Papieża  Polaka  czerpiemy  wskazówki -  jak  życie  czynić  bardziej  ludzkim,  jak  trwając  we  własnej  wierze,  obdarzać  miłością  i  szacunkiem  innych. Słuchając  jego  nauk,  czytając  jego  dzieła  jeszcze  bardziej  poznajemy  tego  wielkiego  człowieka”.
     W końcowym fragmencie Pani Dyrektor przypomniała o podejmowanych przez wspólnotę szkolną konkretnych formach tych „zobowiązań  i  odpowiedzialności”.  
    „Szkoła  nasza  należy  do  Rodziny  Szkól  im.  Jana  Pawła  II.  Corocznie  od  7  lat  uczestniczymy  w  pielgrzymce  rodziny  szkół.  Naszymi  symbolami  od  chwili  nadania  imienia  jest  nasz  sztandar  i  hymn  szkolny.  Założyliśmy  także  kącik  Patrona i  prowadzimy  kronikę  upamiętniającą  wydarzenia  związane  z  imieniem  Patrona.
     Społeczność  szkolna  przygotowuje  uroczystości  środowiskowe  poświęcone  osobie i  nauczaniu  Jana  Pawła  II. Po  śmierci  Patrona  przez  12  miesięcy  organizowaliśmy  w  szkole  modlitewne  czuwania  od  godziny  21  do  21.37.  W  okresie  poprzedzającym  beatyfikację  ponownie  powróciliśmy  do  tradycji,  tym  razem,  radosnego  czuwania.  Cieszymy  się  bardzo,  że  udało  nam  się  zachęcić  do  współudziału  w  tych  modlitwach  mieszkańców  naszej  miejscowości. 
     Dwa  razy  w  roku  przygotowujemy  nabożeństwa  Fatimskie  -  zawsze  w  czerwcu  i  październiku.
W  okresie  bożonarodzeniowym   nasi  uczniowie  wraz  z  Panią  katechetką  odwiedzają z  opłatkiem  i  życzeniami      osoby  samotne,  starsze.  Co  roku             w  niedzielę  Palmową    uczniowie  uczestniczą  w  akcji  charytatywnej  ,,Pola  Nadziei” -  dochód  ze  zbiórki  przeznaczony  jest  na  krośnieńskie  Hospicjum.  Uczestniczymy  również  w  akcji  misyjnej  ,,adopcja  serca”
     Co  roku  przed  świętami  Bożego  Narodzenia  organizujemy  szkolną  wigilię  z  udziałem  naszych  emerytów, władz  oświatowych.  Dbamy  o  kultywowanie  polskiej kultury i tradycji”
     To jest ten konkretny wymiar, wymiar miłości, wynikający z wielkiego przywileju, którym jest noszenie przez szkołę w Łękach Dukielskich imienia Jana Pawła II. Dlatego w pełni uprawnione wydały się na koniec słowa Pani Dyrektor, które niech będą zakończeniem opisu tego dnia w naszej miejscowości i gminie.
     „Ogłoszenie  terminu  beatyfikacji  poruszyło  nasze  serca,  w  których  zrodziła  się  myśl  uczczenia  tego  wydarzenia.  Dzięki  otwartości  proboszcza  Ks. Alojzego  Szweda,  zaangażowaniu  nauczycieli  naszej  szkoły  i  rodziców,  mogliśmy  w  tym  gronie, w  kolejną  rocznicę  pobytu  Papieża  Polaka  na  naszej  ziemi  dziękować  Bogu  za  dar  beatyfikacji”.
     W kolejnej części popis kunsztu muzycznego i recytatorskiego dała młodzież i dzieci naszej szkoły. Zarówno monologi, jak też przedstawienia i śpiew były na bardzo wysokim poziomie artystycznym, duchowym i organizacyjnym. Nie sposób wyrazić tego w słowach, ani wystawiać poszczególnych laurek, gdyż to trzeba było zobaczyć i przeżyć. Burza braw był co chwila nagrodą za wiele trudu i serca włożonego przez uczniów i nauczycieli, którym na zakończenie Pani Dyrektor złożyła serdeczne podziękowanie, a więc: p. Urszuli Szpiech, p. Katarzynie Majchrzak, p. Danucie Witowskiej, p. Radosławowi Ziębie, pp. Magdalenie i Andrzejowi Aszlarom.  
     Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Burmistrz gminy p. Marek Górak, który podkreślił, że „Dukielski Dzień Jana Pawła II ma w tym roku szczególny wymiar, gdyż jesteśmy już po beatyfikacji i obchodzimy go w takiej rzeczywistości po raz pierwszy". Kierując swoje słowa do  społeczności szkolnej w Łękach Dukielskich stwierdził, że „jest zaszczytem i honorem być w rodzinie szkół im Jana Pawła II”. Złożył wszystkim, którzy włożyli wiele pracy w organizację, wspaniałe przygotowanie i przyczynili się w tym dniu do uczczenia Jana Pawła II, gorące podziękowania.
     W swoim bardzo emocjonalnym wystąpieniu przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek podkreślił, że „dla mojego pokolenia był Ojciec Święty znakiem i drogowskazem” i życzył tego młodzieży i dzieciom, którzy kultywują nauczanie i pamięć o Ojcu Świętym. Był pełen podziwu dla bardzo wysokiego poziomu części artystycznej w wykonaniu uczniów. Należy tutaj zaznaczyć, co przypomniała Pani Dyrektor, że p. Andrzej Krężałek był w czasie przygotowań do wizyty Ojca Świętego na Ziemi Dukielskiej przewodniczącym Rady Miejskiej w Dukli, był osobiście w Watykanie z zaproszeniem, a także witał go na naszej ziemi.
     Zwieńczeniem uroczystości był wspólny obiad dla zaproszonych gości.
Tekst i zdjęcia H. Kyc   
Fotogaleria
/85 fotografii/


       Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie i wizyta kuchni mobilnej w ZSP im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich
W dniu 30.05.2011r. w godzinach od 9.00 do 15.00   przy ZSP w Łękach Dukielskich „gościła” kuchnia mobilna: „Road Show Truck”.  Jej odwiedziny  to nagroda za  wyróżnienie otrzymane  podczas pracy nad projektem   w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Jedz smacznie i zdrowo" . Projekt realizowany był na przełomie 2010/2011 roku przez gimnazjalistów naszej szkoły pod kierunkiem pań: B. Węgrzyn oraz Z. Lei ( opiekunów Klubu 4H). Organizatorami konkursu byli: Eskadra Publica Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, Federacja Polskich Banków Żywności oraz marka Winiary. Program został objęty patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.
           Częścią akcji edukacyjnej był konkurs,  którego celem było rozpowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem.
Zadaniem uczniów było stworzenie i przesłanie do Warszawy plakatów informacyjnych lub filmików propagujących zdrowe odżywianie.
         Program edukacyjny „Jedz smacznie i zdrowo” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem  gimnazjalistów z całej Polski. Łącznie  wzięło w nim udział ponad 1000 Gimnazjów, a na konkurs przesłano 668 plakatów i 116 filmów. W nagrodę w każdej kategorii do zdobycia było:10 tablic multimedialnych oraz 25 wyróżnień w postaci odwiedzin trucka z mobilną kuchnią.
           Naszą szkołę reprezentowały   3 plakaty  przygotowane przez uczennice: Paulę Pice, Justynę Wierdak, Agatę Kamińską, Agnieszkę Szydło, Magdę Węgrzyn, Aleksandrę Frugę i Paulinę Pietruś.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 28 stycznia 2011roku i było dla naszej szkoły miłym zaskoczeniem. Praca uczennic: Magdy  Węgrzyn, Aleksandry Frugi i  Pauliny  Pietruś otrzymała wyróżnienie w kategorii plakatu.   W nagrodę do naszej szkoły przyjechał Road Show Truck z mobilną kuchnią, w której prowadzone były zajęcia oraz warsztaty dla zwycięskiej klasy III Gimnazjum, do której uczęszczają dziewczęta.
W czasie wizyty trucka uczniowie mogli w ciekawej formie nabyć przydatną wiedzę na temat zdrowego żywienia. Zajęcia dla zwycięskiej klasy trwały ponad 3 godziny lekcyjne i składały się z trzech części. Pierwsza część to wykład dietetyka połączony z pokazem kucharza. Na drugiej godzinie uczniowie  mieli okazję wykorzystać tę wiedzę w praktyce poprzez samodzielne przygotowywanie sałatek pod kierunkiem specjalistów. Trzecia część lekcji była przeznaczona  na zabawę - młodzież pod okiem dietetyka i kucharza  mogła się zważyć i zmierzyć oraz pograć w gry komputerowe, oczywiście mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania.
           Od 12.30 do 15.00 uczniowie z pozostałych klas pod opieką nauczycieli mogli  skorzystać z atrakcji w trucku, a na pytania zainteresowanych rodziców odpowiadali kucharz i dietetyk.
            Serdecznie dziękujemy Organizatorom Konkursu „Jedz smacznie i zdrowo” za niezapomniane wrażenia z pobytu kuchni mobilnej w naszej szkole. Wiedza na temat zdrowego odżywiania, przekazana uczniom w tak atrakcyjny sposób, z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
 
                        Beata Węgrzyn, nauczyciel ZSP im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich i 
                                                  koordynator projektu
Fotogaleria
/106 fotografii/

 
28 kwietnia 2009. Piłkarski żongler
Janusz Chomontek w szkole
    
       28 kwietnia gościem w naszej szkole był wielokrotny rekordzista księgi Guinessa, żonglerski geniusz piłkarski, Janusz Chomontek. Oprócz kunsztu piłkarskiego, pan Janusz jest też doskonałym wodzirejem i potrafi świetnie bawić się z uczestnikami pokazu włączając ich do wspólnej zabawy. Pewnie treningi naszych trampkarzy i juniorów zaczną inaczej wyglądać. W załączonej galerii pokaz w naszej szkole, natomiast więcej o Mistrzu i jego osiągnięciach na stronie: www.chomontek.pl
Fotogaleria
/38 fotografii/

19 grudnia 2008. Szkolna wigilia

„Czas oczekiwania i czas nadziei”
 
19 grudnia br. w Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich odbyła się szkolna Wigilia, która w tym roku nawiązywała do staropolskich tradycji i obyczajów. By lepiej odczuć klimat i zrozumieć sens Bożego Narodzenia zadbano o scenerię, której ważnym elementem była chłopska izba, wyścielona słomą, ze starodawnym piecem i tradycyjnymi potrawami.
W chacie centralne miejsce zajmował stół przyozdobiony sianem, nad którym wisiał wykonany ze słomek, dekoracyjny pająk. Przy stole zgromadziły się postacie, które swym wyglądem ukazywały żywotność narodowych tradycji w różnych regionach Polski, co podkreślały ich ludowe stroje. Dopełnieniem scenografii była stajenka ze żłóbkiem, przypominająca miejsce pierwszych odwiedzin ludzi u świętej Rodziny. Mocą wyobraźni mogliśmy te odwiedziny odnieść do Polski, do naszej wioski, do naszej szkoły.
 Przygotowany przez młodzież z kółka teatralnego i chóru montaż słowno – muzyczny wykorzystywał motywy staropolskiej obrzędowości, poczynając od Adwentu po radosne i gwarne Gody. „Czas oczekiwania i czas nadziei” został tak przemyślany, by oddawał prawdę o tym , jak dawniej świętowano współczesnym ludziom: „którym są już obce kolędy grane na klarnecie i Bóstwo w lichej szopce”.
 Jeszcze na świętego Andrzeja młodzi się bawili, dziewczęta wróżyły, wylewając na wodę roztopiony wosk, ale zaraz potem cichły skoczne melodie, kończyły się śmiechy, śpiewy i swawole. Powiadano, że:
„Święta Katarzyna klucze pogubiła,
Święty Jędrzej znalazł
Zamknął skrzypki zaraz.”
Przygotowany spektakl miał przypomnieć zebranym, że nasi przodkowie żyli podporządkowani rytmowi przyrody, a upływ czasu mierzono ważniejszymi świętami. Najważniejsze z nich były Gody - święta rodziny i sąsiedztwa, święta dzieci i służby. Wielkie, godne święta rozpoczynały się Wigilią. W tym dniu wszystkich ogarniało radosne podniecenie, w domach panował duży ruch, bo każdy, by zapewnić sobie pomyślność w przyszłym roku, chciał być przydatnym. Kobiety i dziewczęta szykowały w kuchni „delicyję za delicyją”, a mężczyźni udawali się na polowanie lub szli na ryby. Dzieci stroiły podłaźniczki, a trzeba wam wiedzieć, że dzisiejszą choinkę wcześniej zwano jutką, jeglijką, wiechą lub właśnie podłaźniczką.
W dalszej części występu młodzież przypomniała, jakie czynności poprzedzały wigilijną wieczerzę i jakie znaczenie przypisywano poszczególnym potrawom.
Potrawy przygotowywane na wieczerzę wigilijną musiały być postne a ich liczba nieparzysta. Przyrządzano je ze wszystkiego, co rosło w polu, sadzie, ogrodzie, lesie i żyło w wodzie.
 
Opłatek symbolizował zgodę i jedność, a chleb – dobrobyt i początek nowego życia.
 
Ziarno zbóż , wypieki z mąki, a także lepione na tę okazję pierogi, miały zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zboże uznawano za źródło życiodajnej mocy i plenności.
 
 Rybie przypisywano przede wszystkim znaczenie religijne; przypominała o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności. Była też symbolem płodności i odradzania się życia.
 
Kapustę w wieczerzy wigilijnej wiązano z życiodajną siłą sprawiającą, że po zimowym uśpieniu cała przyroda ponownie odrodzi się na wiosnę.
 
Groch chronił przed chorobami, a zwłaszcza świerzbem. W połączeniu z kapustą gwarantował urodzaj.
 
Grzyby według wierzeń ludowych ułatwiały nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych.
 
Mak był symbolem płodności.
 
Potrawy z miodem miały zapewnić biesiadnikom przychylność sił nadprzyrodzonych.
 
Jabłko spożyte podczas wieczerzy wigilijnej chroniło przed bólem gardła, a orzechy eliminowały ból zębów.
 
Ze staropolską obrzędowością wigilijną wiązało się także podtrzymywanie ognia w piecach przez całą noc, gdyż wierzono, że domostwa odwiedzają zziębnięte dusze. Starym zwyczajem, praktykowanym w chrześcijańskich domach były czynności wykonywane przez gospodarza, ukazane w przytoczonym wierszu:
 
„Stary zwyczaj w tym mają chrześcijańskie domy
Na Boże Narodzenie po izbie słać słomę
Ze w stajni Święta Panna leżała połogiem.
 
I po kątach snopy stawi
I coś z cicha błogosławi.
 
A trzy krzesła polskim strojem
Koło stołu stoją próżne
I z opłatkiem każdy swoim
Idzie do nich spłacać dłużne
I pokłada na talerzu
Anielskiego chleba kruchy...
Bo w tych krzesłach siedzą duchy...”
 
A gdy stół zasłano sianem, nakryto białym obrusem, półmiski z potrawami czekały, wypatrywano pierwszej gwiazdki. Zgromadzeni przy stole wysłuchali biblijnego czytania „Narodzenie Pana Jezusa”, a gospodarz podniósł opłatek i wypowiedział słowa: „Bodaj byśmy i na przyszły rok łamali go ze sobą”.
 
„Ludzie gniazda spólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie
Zbierając w krąg domowych, na ten rozkaz niemy
Wszyscy się obręczamy i wszyscy płaczemy.”
 
Żadna polska Wigilia nie obyła się bez kolędowania.
 
„Kolędo polska
Zamknięta w najprostszych nutach i słowach
Królujesz w domach we święta
By ludzi wzruszać od nowa.”
 
Kiedy dopełniono wszystkich obrzędów, można było wyjść na Pasterkę, zwaną też Północką.
 
Z Bożym Narodzeniem nieodłącznie wiąże się historia narodzenia Pana Jezusa odtwarzana w jasełkach. Tego elementu również nie zabrakło na naszej szkolnej Wigilii. Scenka z pastuszkami i góralami zwróciła uwagę, że w tych najbardziej rodzinnych świętach wszystko było wypełnione Tajemnicą, Tajemnicą niepojętą, że niemożliwe stało się realne, a Bóg stał się człowiekiem.
 
„To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg się rodzi w człowieku.”
 
 
Dawne Gody od wieków spełniają tę samą rolę, bo wiemy, że Jezus Chrystus rodzi się wszędzie tam, gdziekolwiek oczekuje się Jego przyjścia.
 
„Noc ze wszystkich nocy najważniejsza
Noc ze wszystkich nocy najbogatsza
Cały świat w stajence się zmieścił
Najubożsi o Bogu świadczą
Umilknęli aniołowie święci
Usnął Mały, już chłód go nie zbudzi
Od tej chwili – proszę, pamiętaj –
Bóg najbardziej potrzebuje ludzi.”
 
Ważnym elementem szkolnej Wigilii było podkreślenie rodzinnego charakteru tej uroczystości poprzez wyróżnienie klasowych domostw i usadowienie ich przy wspólnym stole. Przy każdym z nich rolę gospodyni – matki sprawowała wychowawczyni. W ten sposób cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: pan wizytator Witold Wyskiel, pan burmistrz Marek Górak, pan Henryk Kyc - przedstawiciel lokalnej prasy oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, zostali włączeni do współtworzenia uroczystości.
Kiedy wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, spróbowali przygotowanych symbolicznie potraw i rozeszli się do domów.
Troska o szczególną oprawę tych świąt towarzyszy nam od kilku lat, ponieważ wszyscy wiemy, że:
 
„Zawsze święta te prześliczne
Duszę odradzają
Struny czułe, romantyczne
W sercach poruszają…”
                                                                                  
                                                                  Nauczyciele ZSP im. Jana Pawła II
                                                     w Łękach Dukielskich  
                                                                   Urszula Szpiech 
Barbara Wierdak

 Fotogaleria

/75 fotografii/

  

10 października 2007 - Uroczystości związane z 5. rocznicą nadania szkole imienia Jana Pawła II

Fotogaleria

/134 fotografie/

 
Gości od stycznia 2007     www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen