INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013
- 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

WYDARZENIA 2015


    Mija kolejny rok naszego życia. Ten rok był w życiu parafii - czyli także w naszym życiu - niezwykle bogaty w wydarzenia parafialne duchowe, a także materialne, związane z wieloma koniecznymi remontami i pracami upiększającymi Dom Boży i jego otoczenie. W ostatnich tegorocznych fotogaleriach można zobaczyć większość z tych prac oraz ostatnie dwa miesiące z wydarzeń duchowych, przeżywanych w naszej wspólnocie parafialnej. Rok 2015 prace>>   Listopad-grudzień wydarzenia>>


Zakończyły się tegoroczne nabożeństwa fatimskie w naszej parafii. Przez sześć kolejnych miesięcy gromadziliśmy się na czuwaniu fatimskim z Maryją, aby pogłębić swą wiarę, rozważać tajemnice różańcowe, korzystać z sakramentu pokuty. Zapewne wyprosiliśmy wiele łask Bożych przez ręce Maryi.

Podczas nabożeństw posługę podczas Eucharystii i w konfesjonale sprawowali księża Saletyni z Dębowca.

W fotogalerii (czerwiec-październik) przypomnijmy sobie te chwile i nie zapominajmy o Różańcu podczas długich dni i wieczorów jesienno-zimowych. (nabożeństwo majowe jest na tej stronie poniżej)


     8 września, w kolejne święto Maryjne, uroczystość Narodzenia NMP, wielu naszych parafian uczestniczyło w odpuście parafialnym w Kobylanach, naszej byłej parafii. Wieczorem zaś, zebraliśmy się na wieczornej Mszy św. w naszej świątyni parafialnej, aby czcić Maryję, dziękować za Jej opiekę i modlić się o błogosławieństwo dla pracy na roli, poprzez poświęcenie ziarna siewnego.
     Tego dnia również - w akcie ekspiacji i wynagrodzenia za dokonaną profanację i zniszczenie figury w dniu 9 maja br. - ks. Proboszcz poświęcił nową figurkę Maryi, którą w procesji odprowadziliśmy do kapliczki przy domu p. Emilii Krężałek. Kapliczką opiekują się pp. Kopa i oni też są fundatorami figury. W procesji śpiewaliśmy pieśni, a  przy kapliczce odmówiliśmy dziesiątek Różańca Świętego w intencji wynagradzającej za bolesny rozłam w naszej parafii, który dokonał się równo dziewięćdziesiąt lat temu, na fali wyjątkowo agresywnego antyklerykalizmu sił lewicowych, szczególnie aktywnych na terenie powiatu krośnieńskiego i sanockiego. Modliliśmy się również, aby nastała ponownie jedność w naszej parafii.

        15. sierpnia od dawnych lat zarezerwowany jest na dzień radości i dziękczynienia, czas gdy uświadamiamy sobie, iż ta zwykła kobieta, chodząca ongiś po ziemi została niezwykle wywyższona przez Pana, wpierw przynosząc światu Zbawiciela, następnie po Jego Zmartwychwstaniu nie doznała skażenia w grobie i wraz z ciałem i duszą została wzięta do Nieba.
        Dzień to szczególny dla Polaków, od 95. lat przypomina o szczególnym błogosławieństwie dla narodu po tzw. „Cudzie nad Wisłą” i nie bez znaczenia dzień ten obrano jako święto Wojska Polskiego…
      - To w kraju, ale jeszcze więcej powodów do dziękczynienia mieli mieszkańcy wsi: „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”- to słowa powiedzenia wiejskiego. Rolnicy w połowie sierpnia jako wyraz podzięki za zbiory żniwne Bogu Ojcu i Najświętszej Maryi Pannie przychodzą do Kościołów z naręczem zbóż, ziół i kwiatów- darami pól oraz łąk. Kwiaty symbolizują pełnię, niewinność i piękno,  zaś zioła przywracają zdrowie, a przecież w Kościele Katolickim symbolem pełni łask i pomocy w zagubieniu jest Matka Boża- symbolika tego dnia, jego tradycji jest bardzo istotna.
        Niezmiennie również w tym roku, w upalne przedpołudnie wierni przybyli do parafialnej świątyni by złożyć na Ołtarzu Pańskim trud codziennej pracy i prosić o błogosławieństwo dla wysiłku wykonywanego na roli czy też w przydomowym ogródku. Kilka minut przed godziną 10.00 przed wejściem kościoła wraz ze śpiewem dotarły korowody wieńcowe z plonami tego roku. Wiele wysiłku kosztowało wykonanie wieńców: makiety naszego parafialnego wieczernika z hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” autorstwa pani Beaty Bojdy z POAK oraz dożynkowego wieńca w kształcie snopa zboża, przyozdobionymi kolorowymi kwiatami z umieszczoną na szczycie figurą NMP przygotowanym przez członkinie KGW.
       Przy wejściu do kościoła zgromadzonych powitał i rozpoczął Mszę św. ksiądz Piotr Leja- neoprezbiter zastępujący naszego proboszcza, przebywającego na urlopie.
        Ewangelia i homilia skupiały się w tym dniu szczególnie na osobie Matki Bożej, sam ksiądz Piotr, w swoim jakże radosnym słowie do zgromadzonych zachęcał do trwania przy Wniebowziętej, powodem tego jest choćby fakt jej olbrzymiej roli odgrywanej w Kościele, to przecież Ona jest naszą Królową i zawsze stoi po stronie swych dzieci. To właśnie Ona jest szczególnie znienawidzona przez Szatana, który nie miał i nie ma do niej żadnego dostępu. Homilia miała również na celu ukazanie realiów życia w świecie, gdzie obecne są pokusy złego, lecz wszystko to składa się na ziemskie życie człowieka- w tym momencie ks. Piotr powtórzył zdanie tak często wypowiadane choćby przez Prymasa Tysiąclecia: „ludzką rzeczą jest upadać, chociaż szatańską – trwać w upadku”, które zapewnia nas o tym, że dopóki walczymy jesteśmy po Bożej stronie.
         Po Eucharystii, uroczyście odśpiewanym Magnificat nastąpił obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów, a następnie, jak nakazuje tradycja naszej parafii miała miejsce kontynuacja łamania chleba, czyli poczęstunek wypiekami z tegorocznych zbóż.
       Po błogosławieństwie na rozesłanie, jak przystało na tak podniosły i ważny dla Narodu Polskiego dzień odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”, który zakończył uroczystą Mszę świętą.

Tekst i foto: Mateusz Więcek


Deszczowe niedzielne popołudnie, 14 czerwca 2015 roku o godzinie 16:00 zgromadziło wielu młodych ludzi z okolicznych wiosek w maleńkim kościółku pw. Narodzenia NMP w Kobylanach na wspólnym Łamaniu Chleba oraz przyjęciu sakramentu bierzmowania.
Dzień ten dla tamtejszej parafii był wyjątkowy, otóż równe 158 lat temu -  14 czerwca 1857 roku dokonano poświęcenia tamtejszego kościoła.  Ta rocznica zbiegła się z dziękczynieniem parafian za srebrny jubileusz kapłaństwa tamtejszego proboszcza ks. wicedziekana Tadeusza Urbana, który miał miejsce dzień wcześniej. Z okazji tych radosnych rocznic na wspólną Eucharystię przybył biskup pomocniczy naszej archidiecezji J. E. bp. Stanisław Jamrozek.
Na tak pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć parafian z Łęk Dukielskich – 9 młodych dusz, po długiej formacji serc i umysłów wyraziło gotowość do mężnego wyznawania i bronienia wiary oraz wyznawania jej zasad w sakramencie bierzmowania.
Sakrament ten, nie tylko za sprawą Ducha Świętego pomnaża w nas siedmiorakie dary czy jednoczy z Chrystusem, ale również udoskonala więź z Kościołem- jakże wymowna była obecność rodzin bierzmowanych w Kobylanach – to oni mogli w tej Eucharystii dziękować za możliwość uczęszczania naszych przodków przez dziesiątki lat właśnie do tamtego kościoła, gdzie nasi ojcowie w każdą niedzielę musieli pokonywać pieszo, daleką trasę wędrówki na słuchanie Słowa Bożego.
„Dawniej szacunek do niedzieli był zdecydowanie większy (…)  starsi pamiętają, że do kościoła ludzie mieli specjalne stroje - mówiło się, że to niedzielne ubrania. Przez to wyrażano wielki szacunek do Eucharystii, do Kościoła…”- mówił w swojej homilii bp. Jamrozek. 
Po Eucharystii, którą koncelebrowali: ks. dziekan Tadeusz Nowak,  ks. Tadeusz Urban, ks. Zdzisław Babiarz oraz ks. Władysław Rogala nastąpiły życzenia skierowane w stronę dostojnego Jubilata Tadeusza, wpierw od ks. dziekana Nowaka, następnie od ks. biskupa oraz młodzieży parafialnej. Symboliczne wiązanki kwiatów, wyraziły wdzięczność młodzieży z parafii Kobylany dla szafarza bierzmowania oraz księży dziekanów, zaś parafianie z Łęk Dukielskich, również pamiętali o wdzięczności dla swojego proboszcza.
Radosną uroczystość zakończyło błogosławieństwo i odśpiewanie Te Deum. Po wyjściu z kościoła, wszyscy modli się cieszyć znacznym  poprawieniem warunków atmosferycznych.
Jubilatowi, parafianom z Kobylan oraz nowo bierzmowanym życzymy wzrostu Wiary, Nadziei i Miłości oraz nieustannego pomnożenia Darów Ducha Świętego i radości z przynależenia do Chrystusa w każdy dzień.

Mateusz Więcek


W sobotę po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. W tym miesiącu zatem, wyjątkowo, miało miejsce w naszej wspólnocie parafialnej nabożeństwo fatimskie 13 czerwca. Organizatorem była społeczność szkolna, która przygotowała bogatą oprawę muzyczną i liturgiczną. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Ślęczka MS z Dębowca w asyście ks. Władysława Rogali i ks. Proboszcza. W bardzo ekspresyjnym kazaniu ks. Jan zapewne pobudził wiele serc do samodzielnego myślenia i wewnętrznej ciszy, w której - jedynie - mówi do nas Bóg, gdyż to właśnie było jego mottem.

 


W naszej parafii czas wielkanocny wydaje się nie kończyć w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a jest nim dopiero odpust parafialny. Bogactwo uroczystości i świąt tego okresu, Boże Ciało, poświęcenie wianków, błogosławieństwo dzieci, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - to wszystko pięknie wpisuję się w w serca wiernych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na zakończenie oktawy Bożego Ciała 11 czerwca nasza świątynia parafialna wypełniła się niemalże po brzegi. Wyjątkowy gwar był "usprawiedliwiony" obecnością dziesiątek dzieci w różnym wieku, a piękno liturgii ozdabiały również kolorowe wianki. Zostały one pod koniec Mszy św. poświęcone, a po procesji błogosławieństwo otrzymały wszystkie dzieci. Wcześniej, przez cały tydzień, uczestnicząc w procesjach otrzymywały słodycze.
12 czerwca w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest świętem patronalnym naszej wspólnoty parafialnej, zgromadziliśmy się bardzo licznie podczas uroczystej sumy odpustowej. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Marek Typrowicz, proboszcz parafii w Ustrzykach Górnych. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Antoni Tyniec - michalita, ks. Zbigniew Kaszuba z Jasionki, ks. Ireneusz Wójcik z Wietrzna, ks. Wojciech Kisiel z Równego. Oprawę muzyczną
 liturgii sprawował chór parafialny. Po procesji otrzymaliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz odśpiewaliśmy hymn: Boże, coś Polskę.
O godz 17. tej odprawiona została Msza św. koncelebrowana popołudniowa, połączona z rocznicą I Komunii Św. Oprawę muzyczną Mszy św. sprawowali: młodzież i dzieci z chóru szkolnego pod kierownictwem p. Andrzeja Aszlara.
Wieczorem odbył się - z udziałem ks. Proboszcza. - na placu plebańskim piknik rodzinny dla dzieci z klasy trzeciej oraz ich rodziców.

    Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało, to kolejne ważne wydarzenie w życiu naszej parafii. W tym roku przypadła 4 czerwca. Piękne ołtarze przygotowane przez rejony V-VI  oraz liczny udział wiernych - w tym wiele z małymi dziećmi - były widomym znakiem naszej wiary, umiłowania Eucharystii i świadectwem przynależności do Chrystusa, poprzez te chwile wyrzeczenia i trudu związanego z drogą, słońcem i niedogodnościami. Trud, wyrzeczenie, ofiara - to znaki chrześcijanina.
   Ołtarz główny usytuowany był na posesji pp. Węgrzynów którzy z tej roli wywiązali się znakomicie. Do pełni przeżyć duchowych dostosowała się - jak zwykle w tę Uroczystość - piękna pogoda, która w tym roku nas nie rozpieszcza.
    Podczas Mszy św. śpiewał chór parafialny. Procesję wzorowo zabezpieczali nasi strażacy. Na zakończenie Ks. Proboszcz serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, jak również wszystkim uczestnikom - podziękował.

Po 40 dniach od Zmartwychwstania udali się na górę…
     17 maja 2015 roku w Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego mieszkańcy Łęk Dukielskich o godzinie 1500 zgromadzili się na parafialnej górze - Pałacówce. Celem nie było wpatrywanie się w niebo i obłoki, a w żywego Chrystusa, w Słowie Bożym i Eucharystii.
     Pałacówka, jest w oczach naszej parafii zawsze żywym przykładem ciężkiej pracy i wysiłku, a tamtejsi parafianie, poświęcili swoją młodość i siłę uprawie ziemi. To głównie z tego powodu, decyzją ks. proboszcza i uprzejmości tamtejszych mieszkańców niedzielna popołudniowa Msza święta nie odbyła się w  świątyni parafialnej, a właśnie na Pałacówce. Ołtarz, miejsca siedzące i kwiaty przygotowała rodzina Państwa Dembiczaków. Mieszkańcy naszego przysiółka, wraz ze swoimi rodzinami bardzo licznie przybyli na Eucharystię, nie mogło zabraknąć chętnych parafian z Łęk Dukielskich, czy nawet Myszkowskiego.
      Msza święta miała piękną oprawę liturgiczną, gdzie obecny był oczywiście nasz Pan organista i Pani kościelna. W homilii ks. prob. Zdzisław wyraził słowa uznania dla osób trudzących się pracą na roli, zaznaczając znaczny spadek zainteresowania rolnictwem przez wielu mieszkańców polskich wsi. Po komunii św. miały miejsce błagalne  modlitwy o urodzaje- odnosiły się do Dni Krzyżowych, które Kościół Katolicki obchodził w dniach 11-13 05. 2015r.
       Uroczystość zakończył śpiew litanii loretańskiej i błogosławieństwo. Mieszkańcy byli bardzo wdzięczni za sprawowanie Mszy świętej na Pałacówce, wszak wiele tamtejszych parafian to samotni seniorzy, którzy nie mają możliwości regularnego uczestnictwa w niedzielnych mszach.
                                                                                                                                                   Mateusz Więcek

  film>>


8 maja w naszej parafii odbyło się - pierwsze w tym roku - nabożeństwo fatimskie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prob Zdzisław. W koncelebrze uczestniczyli również ks. Władysław Rogala z Dukli oraz ks. Józef Wal MS, saletyn z Dębowca, który wygłosił homilię, w której przybliżył nam kult Matki Bożej Saletyńskiej, zakonu saletynów, jak również w umiejętny sposób połączył te dwa objawienia: w La Salette oraz w Fatimie. To pierwsze bowiem, było jakby przygotowaniem do "mocnego" orędzia w Fatimie. Księża saletyni w tym roku będą sprawować posługę podczas nabożeństw fatimskich w naszej parafii.

Po Mszy św. rozważaliśmy radosną część Różańca Świętego prowadzoną przez mieszkańców rejonu II. Oni też przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii.

Po procesji wokół świątyni z figurą Matki Bożej Fatimskiej odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a po końcowym błogosławieństwie zaśpiewaliśmy pieśń na rozesłanie "Zapada zmrok", przy akompaniamencie instrumentalnym naszych muzyków parafialnych.


W tym roku Uroczystość Królowej Polski przypadła w dniu 2 maja z racji pierwszeństwa Niedzieli Wielkanocnej nad innymi świętami i uroczystościami.

Suma w tym dniu miała wyjątkowo piękną i uroczystą oprawę. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali: Ks. Proboszcz oraz ks. Władysław Rogala - emeryt z Dukli. Nasi strażacy przybyli w galowych mundurach ze sztandarem z racji święta swojego patrona, św. Floriana, obchodzonego w dniu 4 maja.

Oprawę muzyczną liturgii sprawował zespół Ed Band z krośnieńskiej szkoły muzycznej pod batutą p. Edwarda Świątka, naszego rodaka i nauczyciela muzyki. Zespół wykonywał pieśni maryjne, eucharystyczne i wielkanocne podczas Mszy św., a po jej zakończeniu dał koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich, a także zaprezentował kilka utworów znanych i chętnie słuchanych o czym świadczy fakt, że musiał - po zakończeniu koncertu - dwukrotnie bisować.

Dziękujemy p. Edwardowi i muzykom za moc wrażeń i duchowo-muzyczną ucztę, która pozostanie na długo w naszej pamięci.


Święto Miłosierdzia Bożego w naszej Parafii Pw. NSPJ w Łękach Dukielskich ma zawsze piękną oprawę, podniosły charakter i jest bogate w duchowe przeżycia. Tak też było i w niedzielę 12 kwietnia. Oprócz Mszy św. przed południem, spotkaliśmy się w bardzo licznym gronie w Godzinie Bożego Miłosierdzia.

Na wstępie ks. Proboszcz przypomniał nam o ustanowieniu tego święta oraz kontekście ewangelicznym, który wskazuje właśnie na ten dzień. Jest nim cytat z Ewangelii: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,19-23). Tak więc, władza, którą otrzymali Apostołowie oraz wszyscy ich następcy dotyczy sakramentu pokuty i pojednania, a także oznacza, że działają oni mocą Chrystusa i z Jego upoważnienia, a nie sami od siebie. Tylko Bóg może odpuszczać grzechy.

Po przedstawieniu intencji różańcowych dokonano zmiany tajemnic Różańca Świętego i rozpoczęła się inscenizacja wykonana przez młodzież gimnazjalną z naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli; p. katechetki Danuty Witowskiej, p. polonistki Urszuli Szpiech i p. pedagoga Radosława Zięby. Sztukę dotyczącą dźwigania krzyża ubogaciły widoki miejsc Świętych z Jerozolimy.

W swoim przedłożeniu ks. proboszcz zaprosił wiernych do wejrzenia w siebie w kontekście naszego codziennego życia i krzyża, jaki każdy ma „skrojony” na swoją miarę i możliwości, a często odrzuca go, albo szuka łatwiejszego, nasyconego blichtrem tego świata.

Po Mszy św. udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie miało miejsce spotkanie wielkanocne przy święconce. Zebranych powitała szefowa parafialnego oddziału Akcji Katolickiej p. Zofia Jakubczyk, a następnie miały miejsce stosowne modlitwy i obrzędy poświęcenia pokarmów. Później były życzenia, dzielenie się święconym, poczęstunek i śpiew pieśni wielkanocnych.

Piękną, podniosłą atmosferę tego dnia uprzyjemnił nam występ miejscowego zespołu folkowego „Tołhaje”. I tutaj również było sporo wspólnej zabawy i śpiewu. Wszak śpiewaków z naszych zespołów ludowych i chóru parafialnego było bardzo wielu.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten dzień wspólnie przeżyty w duchu wiary i jedności. Dokładnie tak, jak tego chciał nasz Pan – Jezus Chrystus.


Za nami Wielki Post, święte Triduum Paschalne oraz Święta Wielkanocne. Wiele z tych wydarzeń zostało uchwyconych okiem aparatu fotograficznego. Bogactwa duchowego tego okresu nigdy jednak nie odda w pełni żaden opis, czy zdjęcie. To już każdy nosi w swym sercu. Niech jednak te parę zdań i zdjęcia będą nam pomocne w powrocie pamięcią do głębi tych wydarzeń.

Tak więc nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzili w kolejności: 20 lutego gimnazjaliści, 27 lutego zespół „Mali Łęczanie”, 6 marca Akcja Katolicka, 13 marca kobiety, 20 marca młodzież ulicami naszej miejscowości (szerszy opis>>), 27 marca mężczyźni i w Wielki Piątek 3 kwietnia dzieci szkolne z Ks. Proboszczem.

W dniach 13-16 przeżywaliśmy parafialne dni skupienia - rekolekcje wielkopostne. Prowadził je o. Jakub Zieliński, redemptorysta, aktualnie posługujący w Kościelisku k/Zakopanego. Podczas tych rekolekcji zbieraliśmy ofiary, aby ufundować parafii w Borysławiu figurki do żłóbka. O. Jakub to budowniczy kościoła w Borysławiu, a nasza parafia, a szczególnie zespół "Łęczanie", utrzymuje z Polakami z Borysławia stały kontakt.

26 marca był czasem oczyszczenia w sakramencie pokuty podczas spowiedzi.

Jak zwykle Triduum Paschalne było obchodzone bardzo uroczyście i w podniosłym nastroju duchowego skupienia. W tym roku posługę w parafii pełnił również emerytowany kapłan mieszkający w Dukli ks. Władysław Rogala. Była to nieoceniona pomoc dla parafii i Ks. Proboszcza – dziękujemy.

Oprawę muzyczną Triduum i uroczystości wielkanocnych sprawowały chóry: parafialny i MUSICA oraz członkowie zespołu „Tołhaje”. W oprawę liturgiczną zaangażowanych było bardzo wiele osób: od ministrantów, poprzez członków organizacji parafialnych, młodzieży, osób dorosłych i strażaków z naszej jednostki OSP.


25 stycznia w naszej parafialnej świątyni rozbrzmiewał śpiew kolęd. Na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan oraz w podziękowaniu za Boże Narodzenie grupy śpiewające w naszej parafii dały koncert kolęd. Rozpoczęliśmy o godz. 15. tej Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji jedności chrześcijan w Kościele Chrystusowym, po czym przepiękną polską kolędą dziękowaliśmy za dar Bożego Narodzenia. Wystąpiły dwa zespoły ludowe: "Łęczanie" i "Mali Łęczanie" oraz dwa chóry: szkolny "Musica" oraz parafialny. Poszczególne grupy "przedzielał" śpiew kolęd wykonywanych wspólnie przez licznie zgromadzonych wiernych oraz deklamacja wiersza o tematyce bożonarodzeniowej.
Zwieńczeniem tego uroczystego dnia była Msza św. sprawowana przez ks. Proboszcza podczas której był odczytany Ekumeniczny list o świętowaniu niedzieli, skierowany do władz, pracodawców i ludzi pracujących pn. "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli". Przedstawiciele Kościołów przypominają w apelu, że fundamentem chrześcijańskiego życia jest wiara w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania i świadectwa. "Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: 'Pamiętaj, abyś dzień święty święcił'. Fotorelacja>>

6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, już po raz VI gościnna świątynia parafialna przyjęła ludowe zespoły kolędnicze w ramach Powiatowego Przeglądu Kolęd I pastorałek. Fotorelacja i opis na stronach Przeglądu>>.


  

Od XII 2012

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen