INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


 
WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013
- 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

OGŁOSZENIA PARAFIALNE


Łęki Dukielskie 2019-11-17


 XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA


Z EWANGELII 21, 5-19: "Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?» Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «„Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie»".

Oprócz ognia, który budzi grozę i sieje zniszczenie, jest jeszcze inny ogień — zbawienny ogień ludzkiego sumienia. To ten ogień, który przyniósł na ziemię Chrystus i tak bardzo pragnął, aby w nas zapłonął. Przepalenie globu sumieniem jest najlepszym zabezpieczeniem ziemi i całej ludzkości przed skutkami sądnego dnia, który „pali jak piec”. To prawda, że proces ten przebiega bardzo wolno i często przypomina pracę mitycznego Syzyfa — wiele wysiłku i prawie żadnych efektów.

Dla starożytnych pogan taki fatalizm oznaczał tragedię, sytuację bez wyjścia. W chrześcijaństwie jednak nie ma miejsca na tragedię. Tragedia to czas przed Chrystusem lub bez Chrystusa. „Chrystus, to świadomość dana ludzkości, że wszystkie zagadnienia są rozwiązalne”. Słusznie więc mówi się, że chrześcijaństwo jest religią „pesymizmu przezwyciężonego”. Chrześcijanom nie wolno założyć rąk i biernie oczekiwać na to, co przyniesie los. Na pomyślną przyszłość, nawet tę eschatologiczną, trzeba pracować „w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy” — tłumaczył św. Paweł pierwszym chrześcijanom z Tesalonik. Zauważmy, że wprowadzając swoich uczniów w zasady życia chrześcijańskiego, Chrystus zaczyna dość pesymistycznie: „podniosą na was ręce i będą was prześladować”, „wydadzą was do synagog i do więzień”, „wydawać was będą nawet rodzice i bracia”, „z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich”.

Aż dziw, że mimo tych ostrzeżeń byli tacy, którzy nie przerazili się tym i zaczęli razem z Chrystusem zmieniać świat. Przeciwności losu potraktowali jako „sposobność do dawania świadectwa”. Mieli obietnicę, że „włos z głowy im nie zginie”. I pewnie nie zginął, choćby dlatego, że szybciej spadły im głowy, zanim wypadły włosy (prawie wszyscy zginęli śmiercią męczeńską). Przedtem jednak zdążyli „przepalić sumieniem”, czyli zewangelizować znaczną część ziemskiego globu. Przez swą wytrwałość ocalili swoje i zabezpieczyli nasze życie wieczne. Uświadomili nam, że ani nasz osobisty dzień ostatni, ani faktyczny „koniec świata” nie musi być dla nas tragiczny, choćby dlatego, że na jego horyzoncie ma wzejść „słońce sprawiedliwości”.


1. Dzisiejsza niedziela to Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek w swoim orędziu prosi nas o zaangażowanie się w różne dzieła miłosierdzia. Niech odpowiedzią na to wezwanie będzie wspieranie dzieł miłosierdzia. Dzisiaj także jest ogólnopolska pielgrzymka schronisk św. Brata Alberta na Jasną Górę.

2. Dzisiaj obchodzimy też Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Pamiętajmy o nich w modlitwie, szczególnie, jeśli to nasi bliscy, znajomi czy sąsiedzi. Dzień ten ustanowiony został w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych.  Główne obchody przypadającego 18 listopada Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce będą miały miejsce jak co roku w Zabawie koło Tarnowa, miejscu związanym z bł. Karoliną Kózkówną. „Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia” – apeluje Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura. Zachęca do tego, aby w sposób szczególny pamiętać tego dnia w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste. Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „niech zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!” – czytamy w apelu.

3. Za tydzień uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, ostatnia niedziela roku liturgicznego. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 

4. W najbliższy piątek obchodzimy wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Naszemu Panu Organiście i chórowi szkolnemu dziękujemy za ich zaangażowanie w oprawę muzyczną liturgii sprawowanej w naszym kościele. Życzymy ich członkom, by obecny w nich ewangeliczny zapał wyzwalał nowe energie twórcze. Zapraszamy na Mszę św. w tym dniu.

5. W nadchodzącą sobotę i niedzielę 23-24 listopada ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwa za zmarłych w parafiach greckokatolickich na całym świecie

6. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.


W LITURGII TYGODNIA WSPOMINAMY:

               
                ŚWIĘTY NA KAŻDY DZIEŃ>>                 
 
Patroni I orędownicy>>
 
 
†  w poniedziałek - 2. św. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica, męczennica w obronie czystości, patronka Ruchu Czystych Serc;
†  w środę - św. Rafał Kalinowski (1835-1907), polski karmelita, niestrudzony spowiednik;
†  w czwartek - Najświętsza Maryja Panna w Jej tajemnicy ofiarowania się Panu Bogu (Ofiarowanie NMP);
†  w piątek - św. Cecylia (III w.), męczennica z czasów pierwszych prześladowań chrześcijan, patronka muzyki i śpiewu kościelnego.

MODLITWY

       


CYTAT TYGODNIA    

Odwaga niegodziwców składa się wyłącznie ze strachu innych. Bądźcie odważni, a zobaczycie, jak opadną im skrzydła. [św. Jan Bosko]


       

     


LITURGIA SŁOWA I HOMILIE NA DZIŚ >>


SPRAWY PARAFIALNE:

 1. W poniedziałek wypominki  po Mszy św. o godz. 17:00 nr. 201-220.

 2. W środę Godzinki i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16:30, Msza św. i wypominki 221-240.

 3. W czwartek wypominki 241-260.

 4. W piątek adoracja o godz. 16:30, Msza św. i wypominki 261-280.

 5. W sobotę o godz. 8:00 Msza św., wypominki 281-300 i spotkanie dzieci.

 6. W przyszłą niedzielę o godz. 9:30 Różaniec i Akt Zawierzenia w 3 rocznicę Intronizacji Chrystusa Króla Polski.

 7. W przyszłą niedzielę po sumie spotkanie młodzieży na kolejnym kursie przedmałżeńskim.

 8. W przyszła niedzielę o godz. 14.45. Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. popołudniowa.

 9. Można jeszcze nabyć nowy numer naszej gazety parafialnej Powołanie.

 10. Dzisiaj i w następnych dniach zbiórka ofiar na sprzątanie i remont świątyni.

 11. W czwartek o godz. 17. tej zebranie wiejskie w szkole (sala geograficzna) poświęcone scalaniu gruntów. Będą obecni przedstawiciele Wydziału Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania z tym związane.


INTENCJE MODLITEWNE

     LISTOPAD

Intencja papieska: Za Bliski Wschód, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, aby wśród nich zapanował duch dialogu, spotkania i pojednania.

Intencje Róż Żywego Różańca: O Boże miłosierdzie i niebo dla ofiarnych sług naszego kościoła i ojczyzny; prośmy o niebo dla zmarłych kapłanów z naszej parafii, zmarłych członków Żywego Różańca i naszych bliskich, a dla nas o wiarę w zmartwychwstanie do życia wiecznego z Chrystusem.