INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


 
WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013
- 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

OGŁOSZENIA PARAFIALNE


Łęki Dukielskie 2022-05-22


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA


Z EWANGELII J 14, 23-29 Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie".


Dzisiaj, przed Wniebowstąpieniem i Pięćdziesiątnicą, ponownie czytamy mowę Ostatniej Wieczerzy, w której na wiele sposobów przedstawione jest jedno przesłanie o tym, że wszystko wypływa z jedności Chrystusa z Ojcem i z Bożej woli przyciągnięcia nas do Jego tajemnicy miłości.

  Pewnego dnia Święta Tereska od Dzieciątka Jezus otrzymała do wyboru kilka prezentów i bez zastanowienia, mimo swojego młodego wieku, powiedziała: «Wybieram wszystko». W dorosłości zrozumiała, że tamten wybór wszystkiego miał oznaczać pragnienie bycia miłością Kościoła, przecież ciało bez miłości pozbawione jest sensu istnienia. W tej tajemnicy miłości, tak konkretnej i osobistej, w ciele Swojego Syna Jezusa, Bóg daje nam to wszystko: On sam, Jego życie i Jego dzieła są największym i najbardziej wyraźnym przesłaniem Boga.

  Z tej wszechogarniającej miłości rodzi się “pokój”. To słowo, za którym dziś tęsknimy, tym bardziej, że wokół tylko lęk i przemoc. Osiągniemy pokój tylko wtedy, kiedy zwrócimy się do Jezusa, gdyż tylko On nam go daje jako owoc swojej doskonałej miłości. Nie jest to pokój, jaki daje świat ( J 14,27), pokój Jezusa to nie beztroska i uwolnienie od problemów, a wręcz przeciwnie, to solidarność z braćmi, umiejętność patrzenia na siebie i innych nowymi oczami, takimi jak patrzy Pan, i przebaczanie dzięki takiemu patrzeniu. Z niego rodzi się jasność, która pozwala widzieć rzeczy takie, jakimi są, a nie jakie wydają się być. Podążając tą drogą osiągniemy szczęście.

   «Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem» (J 14,26). W ostatnich dniach Wielkanocy prośmy o otwarcie się na Ducha Świętego: otrzymaliśmy go na chrzcie i na bierzmowaniu, lecz potrzeba, aby ten wewnętrzny dar wypływał z nas i prowadził tam, dokąd nawet nam się nie śniło.


LITURGIA SŁOWA I HOMILIE NA DZIŚ >>


 

1. W liturgii VI Niedziela Wielkanocna. W osobistej medytacji podejmijmy prawdę, iż Eucharystia jest dla nas prawdziwą rzeczywistością uczty eschatologicznej, którą zapowiedzieli prorocy, mając Bożą wizję pełnego zjednoczenia człowieka odkupionego Krwią Zbawiciela. Każdego dnia dziękujmy za dar Chrztu św. i możliwość korzystania ze Mszy św., w której Boży Syn ofiaruje się za nas Ojcu Niebieskiemu i posila nas Swoim Ciałem i Swoją Krwią oraz umacniania nas Słowem Życia.
2. Jutro, w poniedziałek, początek Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez trzy kolejne dni będziemy prosili o obfite plony, błogosławieństwo Boże i szacunek dla pracujących na roli, a także o to, aby nigdzie na świecie nie brakowało ludziom podstawowych środków do życia.
3. We wtorek, 24 maja, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na prośbę papieża Benedykta XVI jest to Dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela będziemy prosić Boga w intencji chrześcijan w Chinach, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości, a także aby mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
4. W czwartek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Pamiętajmy tego dnia o naszych mamach. Będziemy modlić się za wszystkie mamy, żyjącym wypraszać Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłych łaskę życia wiecznego.
5. W piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży i dzieci.
6. W sobotę, 28 maja, przypada 41. rocznica śmierci bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.
7. Za tydzień VII Niedziela Wielkanocna (29.V) Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Niech to wydarzenie zbawcze skutecznie pobudzi nas do wznowienia regularnych praktyk religijnych, ożywienia życia modlitwy i korzystania z sakramentów świętych. Naszym religijnym podstawowym i najważniejszym celem jest osiągnięcie zbawienia. Zachęcajmy się do wzajemnej gorliwości i prawości życia religijnego.
8. Trwa miesiąc maj, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Zbawiciela. Serdecznie zapraszamy na Msze św. i nabożeństwa Maryjne, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy poprzez transmisję parafialną, a także przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.
9. Wiadomości i wydarzenia w diecezji przemyskiej>>


INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DUKLA>> (kliknij)


Pomoc bezpośrednio Ukraińcom i Polonii (m.in. w Borysławiu i Truskawcu), którzy pozostali w swojej ojczyźnie, poprzez redemptorystów pracujących m.in. w rejonach działań wojennych. Więcej na stronie: https://www.redemptor.pl/pomoc-ukrainie-wspolpraca-redemptorystow-polskich-i-ukrainskich/. Numery kont w banku PKO SA w Polsce prowadzonych przez Prowincję Warszawską Redemptorystów (01-203 Warszawa, ul. Karolkowa 49), gdzie można wpłacać ofiary, które zostaną wykorzystane przez redemptorystów pracujących na Ukrainie: PL: 21 1240 1037 1111 0011 0384 2748 z dopiskiem „Ukraina”; EUR: 69 1240 1037 1978 0010 9590 3025 z dopiskiem „Pomoc”; USD: 27 1240 1037 1787 0010 9590 3243 z dopiskiem „Pomoc”.

Paczka dla Ukrainy Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas prowadzi zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas (w Krośnie: ul. Grodzka 45a, 38-400 Krosno Dyrektor: ks. Andrzej Dec Telefon: 692 619 406). Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę (patrz poniżej). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień. Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

W LITURGII TYGODNIA WSPOMINAMY:

               
                ŚWIĘTY NA KAŻDY DZIEŃ>>                 
 
Patroni I orędownicy>>
† w poniedziałek, 23 maja - święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka w Asyżu.
† we  wtorek, 24 maja - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
† w czwartek, 26 maja - św. Filipa Nereusza (1515-1595), rzymskiego kapłana, wychowawcy dzieci i młodzieży.     


        

        

 

SPRAWY PARAFIALNE:

  1. Dzisiaj po sumie spotkanie kandydatów do bierzmowania z kl. 8. O godz. 14:45 nabożeństwo majowe i Msza św. popołudniowa.

  2. Nabożeństwa majowe każdego dnia o godz. 18:00 i Msza św.

  3. W poniedziałek rozpoczynają się Dni Krzyżowe - Dni Modlitw o Urodzaje. Po drugiej Mszy św. ok. godz. 19 - tej spotykamy się przy kapliczkach. W poniedziałek modlimy się przy kapliczce na Pałacówce, we wtorek na Myszkowskim k/rodziny Cyparów, a w środę na Zapłociach przy kapliczce k/rodziny Chomentowskich.

  4. W środę o godz. 17:30 Godzinki i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji matek, nabożeństwo majowe i Msza św.

  5. W piątek o godz. 17:30 godzina do Serca Pana Jezusa, nabożeństwo majowe i Msza św.

  6. W sobotę o godz. 8:30 spotkanie dzieci z grupy parafialnej.

  7. W przyszłą niedzielę Różaniec przed sumą prowadzi Róża Św. Andrzeja Boboli. Po sumie spotkanie  młodzieży szkół średnich. O godz. 14:45 nabożeństwo majowe i Msza św. popołudniowa.

  8. Bóg zapłać Zofii Pietruś za reperacje ornatów i panu kościelnemu za obcinanie krzewów wokół kościła.


Trwa peregrynacja naszej Figury Serca Pana Jezusa po parafii. Zechciejmy przyjąć ten dar w duchu wiary, aby to wydarzenie przyniosło błogosławione owoce w naszym życiu. 1. Aby uniknąć nieporozumień peregrynacja winna odbywać się za kolejnością numerów domów. 2. Przygotować się do przyjęcia figury poprzez sakramentalną spowiedź i Komunię św., udział we Mszy św. i nabożeństwach ku czci Serca Pana Jezusa. 3. Przeżyć ten czas rodzinnie, w sąsiedztwie, w zgodzie i pojednaniu wzajemnym. 4. Koniecznie udokumentować, przesłać zdjęcia emailem na stronę parafialną lub w innej formie z opisem i ewentualnymi wspomnieniami. 5. Wpisać się do parafialnej księgi nawiedzenia, która będzie również z figurą pielgrzymować – wspomnienia, przeżycia, podziękowania itp. 6. Do nabycia w zakrystii są obrazki naszej figury, które można postawić w domu jako pamiątkę nawiedzenia.


INTENCJE MODLITEWNE
     MAJ
Intencja papieska:  Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie.
Intencje Róż Żywego Różańca: Za Polskę – Ojczyznę naszą, aby nie zatraciła wiary ojców i pozostała krajem katolickim, a także o pokój i pojednanie w Ojczyźnie.