INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

 

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013
- 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

ŚPIEW I MUZYKA W PARAFII


Schola "CORDIS"

W naszej parafii istniało, bądź istnieje szereg grup muzycznych, scholi, chóru i zespołów, które pięknem muzyki kościelnej ubogacają liturgię.

Łęki Dukielskie, odkąd sięgnąć pamięcią, były bardzo umuzykalnione i rozśpiewane. Z dostępnych źródeł wynika, że w XIXw. Istniały we wsi kapele grywające na wiejskich weselach i zabawach.  Instrumenty, jakimi wówczas dysponowano, to wykonane przez wiejskich lutników skrzypce, basy, cymbały i bęben. W dalszych latach doszły instrumenty dęte, jak klarnet oraz – w późniejszym okresie – instrumenty dęte blaszane: trąbka, tenor, bas.  W latach dwudziestych XX wieku oraz jeszcze po wojnie, w Łękach Dukielskich istniała orkiestra dęta, w której czasami występowali muzycy z sąsiednich miejscowości.

W późniejszym okresie, w latach 60. Tych powstał zespół pieśni i tańca „Łęczanie” prowadzony przez p. Józefę Sypień. Żywot jego był krótki, ale tęsknota za tą formą kultywowania tradycji przetrwała na długie lata i w 2004 roku „Łęczanie” (zdjęcie 2 od góry) odrodzili się z inicjatywy KGW, lecz wkrótce założono stowarzyszenie i do dnia dzisiejszego działa pod egidą Stowarzyszenia „Jedność”. Najpierw jako grupa śpiewacza, potem pieśni i tańca oraz chór. Gdy zaczęła wstępować młodzież, zespół rozwinął skrzydła i obecnie występuje  ponad 30 razy w roku na scenach Polski i Europy, śpiewając w 6 językach.  Z zespołu wyodrębnia się – w ramach potrzeb – chór wielogłosowy, który śpiewa podczas świąt i uroczystości religijnych. Wielokrotnie śpiewał także u Św. Jana z Dukli, a także wielokrotnie we Lwowie, podczas odpustu ku czci Św. Jana z Dukli. W roku 2012 została założona kapela ludowa, która przygrywa zespołowi, a pod koniec roku 2012 został utworzony zespół dziecięcy „Mali Łęczanie”.

            Wcześniej, były próby założenia scholi parafialnej. Takowa powstała z okazji misji parafialnych w 1986r., lecz po misjach to dzieło nie było kontynuowane. W 1993 roku założona została przy parafii schola dziecięco – młodzieżowa „Cordis”(na zdjęciu u góry), która występowała dziesiątki razy w parafii oraz poza nią.  Najwyższego zaszczytu doznała w 1997r., gdy śpiewała podczas Mszy św. kanonizacyjnej Św. Jana z Dukli na lotnisku w Krośnie, sprawowanej pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II w Krośnie. Założycielem i dyrygentem był H. Kyc.

W roku 2002 dokonało się połączenie scholi z chórem szkolnym prowadzonym przez A. Aszlara. Chór przyjął nazwę „Musica” (zdjęcie 2 od dołu). Występuje podczas uroczystości religijnych, świeckich i parafialnych. Występuje poza granicami naszej miejscowości, a dwukrotnie przebywał z koncertami poza granicami Polski: na Słowacji i Ukrainie.

Tak więc w Łękach Dukielskich ciągle rozbrzmiewa muzyka rodzimych zespołów, muzyków i śpiewaków, jak też organizowane są Spotkania Folklorystyczne z muzyką ludową i zespołami z całego świata oraz przeglądy kolęd i pastorałek w Święto Trzech Króli w kościele parafialnym z udziałem – każdorazowo –ponad dwudziestu zespołów i kapel ludowych.

We wrześniu 2014 roku powstał w naszej parafii chór 3. głosowy  złożony z 12 osób. Chór parafialny po raz pierwszy zaśpiewał kolędy podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Organistą w naszej parafii jest od 1988r. p. Jerzy Ciekliński z Makowisk (zdjęcie u dołu).

 

 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2012           webmaster: kychen