www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Fotogalerie z poza naszej miejscowości

Partnerzy

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

2011-2015

Odpust ku czci św. Barbary w- Borysławiu

 4 grudnia "Łęczanie" wyjechali na Ukrainę. W Borysławiu uczestniczyli w uroczystościach odpustowych ku czci św. Barbary. Podczas uroczystej sumy odpustowej złożyliśmy - w imieniu społeczności parafialnej -  dary ofiarne. Był to komplet figurek do szopki bożonarodzeniowej oraz - dla parafii w Truskawcu - welon do błogosławieństwa. Darem z parafii było także ponad 40 worków odzieży i zabawek dla potrzebujących na Ukrainie. Wkrótce ma tam zostać otwarta jadłodajnia dla ubogich. Proboszcz parafii Truskawiec, do której należy Borysław, o. Krzysztof Szczygło, z całego serca dziękował ks. prob Zdzisławowi, który zajmował się zakupami, zespołowi i wszystkim Łęczanom, którzy okazali serce i otwarli je na czynienie dobra.
    "Łęczanie" śpiewali podczas Mszy św., a po jej zakończeniu wystąpili z krótkim koncertem melodii ludowych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Jakub Zieliński, który w Wielkim Poście głosił w Łękach Dukielskich rekolekcje.
     Po ugoszczeniu zespołu przez Borysławiaków udaliśmy się na krótko do Truskawca, gdzie wstąpiliśmy do tamtejszej świątyni, w której akurat było nabożeństwo. Po nim, o. Krzysztof nie pozwolił nam spokojnie wyjść, lecz musieliśmy i tam zaśpiewać - z pamięci, gdyż nie byliśmy na taką sytuację przygotowani. Przez zgromadzonych w świątyni zostaliśmy również bardzo gorąco przyjęci.
     Dziękujemy serdecznie za okazane nam przyjęcie i serdeczność o. Krzysztofowi, siostrom zakonnym i całej społeczności Borysławia i Truskawca. Oczywiście tam wrócimy, gdyż taka jest wola obydwu stron.

    21 listopada "Łęczanie" - na zaproszenie p. Danusi i Koła Gospodyń w Wietrznie - gościli na IX biesiadzie KGW.

    Wśród dostojnych gości byli m.in. pani wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, burmistrz naszej gminy p. Andrzej Bytnar z małżonką oraz zastępczyni burmistrza. p Elżbieta Wróbel z małżonkiem. Osrodek KUltury reprezentowała dyrektor p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj.

    Wietrzno gościło w tym dniu również szefową Powiatowej Rady Kobiet p. Irenę Soboń, Prezesa Regionalnego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych p. Romana Piłata oraz p. Stanisława Chochołka, członka zarządu LGD Kraina Nafty. Był także ks. prob Ireneusz Wójcik, sołtys Agnieszka Dębiczak i radna p. Ewa Przystasz.

    Na scenie prezentowały się zespoły: "Wietrznianki" "Jarzebina" z Piotrówki, "Potakowianki" z Potakówki, "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, kapela "Bobrzanie" z Bóbrki oraz grupa kabaretowa zespołu "Jutrzebnka z Kopytowej. Swój skecz przedstawiła również para: Helena i Edward z "Łęczan".

    Zabawa i biesiada trwała już podczas występów zespołów, a później przy akompaniamencie jednoosobowego zespołu.

    Jak zwykle w Wietrznie, było przesympatycznie i rodzinnie. No i zaprosili wszystkich za rok, na jubileuszową biesiadę wietrzneńską!


     42 spotkanie "Na Rodzinnej Ziemi"

    19 września kolejne, 42 spotkanie Na Rodzinnej Ziemi wyznaczyło sobie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - w większości - w naszych Łękach Dukielskich. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia z kraju i zagranicy odwiedzili również Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, kościół parafialny w Wietrznie oraz Wzgórze 534, symbol bitwy o Przełęcz Dukielską.

   W Łękach Dukielskich odwiedzili kościół polskokatolicki i rzymskokatolicki, farmę wiatrową, szkołę, wysłuchali koncertów zespołów szkolnych i ludowych działających w naszej miejscowości oraz degustowali "bandurzak", produkt regionalny z naszej miejscowości. /Kliknij w obrazek aby zobaczyć fotogalerię/

Opis na stronie KMH>>

Opis na stronie SMZK>>

Fotogaleria Piotra Grudysza>>


Dożynki Gminy Dukla 2015

    W tym roku święto związane z zakończeniem prac polowych w naszej gminie przypadło na 30 sierpnia. Jak zwykle, aby tradycji stało się za dość, wszystkie delegacje wieńcowe, a było ich w tym roku 10, zebrały się na dukielskim rynku o godz. 14.30. O godzinie 14.45 wszyscy udali się na dziękczynną Mszę Świętą do kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny, którą celebrował proboszcz ks. Stanisław Siuzdak. O godz. 16.00 delegacje wieńcowe przeszły na plac przy obiektach MOSiR, gdzie odbyła się prezentacja każdego wieńca. Ceremoniom Święta Plonów w tym roku przewodniczyli starościna dożynkowa p. Anna Delimata z Barwinka oraz starosta p. Jan Włodyka z Teodorówki, którzy podarowali chleb Burmistrzowi ze słowami:

    „ Przyjmij Gospodarzu ten bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Dziel się nim mądrze i sprawiedliwie tak, aby nikomu w naszej gminie go nigdy nie zabrakło”. W tym roku plon przygotowały: Sołectwo Zboiska, Sołectwo Teodorówka, Sołectwo Lipowica, Koło Gospodyń Wiejskich z Barwinka, Sołectwo z Głojsc, Koło Gospodyń Wiejskich z Równego, Sołectwo, Koło Gospodyń Wiejskich i Straż Pożarna z Wietrzna, Koło Gospodyń Wiejskich z Łęk Dukielskich, Koło Gospodyń Wiejskich, Straż Pożarna i Stowarzyszenie „Perfectus” z Iwli oraz Akcja Katolicka z Kościoła pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich.

    Od godziny16.00 dzieci mogły skorzystać z bloku atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. O godzinie 17.00 wystąpił lokalny zespół „Szarotka-Duklanie” z obrzędem dożynkowym. O 19.00 zespół „Demeter” dał koncert a zebrana publiczność biesiadowała do 24.00. W takt muzyki znanej i oczywiście lubianej nasz mała lokalna, gmina społeczność pożegnała wakacje 2015 roku.

     Firma przewozowa Miś kolejny raz ufundowała nagrody dla swoich klientów. Osoby korzystające z ich usług miały okazje wygrać bardzo wartościowe nagrody: Smartfon SAMSUNG GALAXY TREND, tablet firmy MODECOM – model 10201, tablet firmy MODECOM – model 1004 oraz nagroda główna, czyli rower firmy AUTHOR. Dodatkowo każdy uczestnik zabawy mógł wziąć udział w konkursie dotyczącym firmy Miś. Osoby, które zostały wylosowane do zabawy musiały odpowiedzieć poprawnie na pytania dotyczące sponsora nagród. Szczęśliwcy wygrywali darmowy bilet miesięczny. Osoby, które nie zgłośniły się po odbiór nagród w dniu konkursu mogą je odebrać w Ośrodka Kultury – Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej ul. Trakt Węgierski 38 do 11 września 2015 r.

Norbert Uliasz, tekst ze strony http://www.dukla.pl/index.php?aid=1929


XXII. ročník výstupu hasičov a širokej verejnosti na staroslávnej hore MAKOVICA pri príležitosti DŇA HASIČOV -sviatku sv. Floriána
    9 maja 2015 , na zaproszenie starostki obce Cernina p. Heleny Madzinovej uczestniczyliśmy w w obchodach Dnia Strażaka, święta św. Floriana na górze Makovica w słowackiej Cerninie.
Tym razem nasza delegacja to jedynie jeden przedstawiciel naszej OSP oraz zespół "Łęczanie", który wystąpił z koncertem na słynnej już polanie z pomnikiem ku czci Św. Floriana i strażaków. Nasza delegacja złożyła również wiązankę kwiatów w barwach narodowych, gdyż w tym dniu byliśmy jedynymi przedstawicielami z Polski.
     Uroczystości zgromadziły w tym roku o wiele mniej osób, niż zwykle, z powodu niesprzyjającej aury.
 

22 grudnia 2014 miało miejsce otwarcie sali widowiskowej w słowackim Svidniku z udziałem zespołu "Łęczanie", który dał koncert kolęd i pieśni ludowych. Wystąpili również gospodarze, zespół Makovica. Gościliśmy tam na zaproszenie Ośrodka Kultury i władz gminy, gdyż było to zarazem podsumowanie projektu partnerskiego pomiędzy obydwoma miastami. Gospodarzy reprezentowały władze miasta z primatorem Jánem Holodňákiem na czele. Delegację Gminy Dukla reprezentował burmistrz Andrzej BYtnar z małżonką, dyr. Ośrodka Kultury p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj oraz pracownicy gminy. Obecny był także były burmistrz p. Marek Górak.


    3 grudnia 2014 w Sieniawie odbył się  I Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Jest to piękna inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie na czele z niezmordowaną propagatorką wszelkich form kultury p. dyrektor Danusią Litarowicz.
   Ponad 20 zespołów z całego niemalże regionu, reprezentujących Ośrodki Kultury i szkoły dało pokaz swojego kunsztu i zaprezentowały efekty swojej - bardzo ciężkiej nieraz - pracy. Przeróżne style i formy tańca będą zapewne inspiracją dla innych, a w młodym tancerzom dodadzą zapału do dalszej pracy i udoskonalania swoich umiejętności.
    Na wysokości zadania stanęły także władze gminy Rymanów z p. wiceburmistrzem Janem Materniakiem na czele, który niestrudzenie przez cały Przegląd dumnie doglądał tego przedsięwzięcia. Zresztą, rozpoczął go oficjalnie i kończył wręczając dla każdego uczestnika pamiątkowe medale, a dla zespołów i instytucji delegujących - dyplomy i statuetki. Zespoły otrzymały także sporo słodkości i innych smakołyków. Do pomocy miał jednak p. Bogusława Packa, dyrektora GOK w Chorkówce oraz piszącego te słowa.
   Dziękujemy pięknie za zaproszenie (wystąpił nasz zespół "Mali Łęczanie"), gościnę, wspaniałą atmosferę i już czekamy na kolejny przegląd. Życzymy powodzenia i wytrwałości!

22 listopada 2014 odbyła się doroczna biesiada w Wietrznie. To już kolejna edycja tej udanej imprezy. Sekret rodzinnej atmosfery biesiady posiada jedynie p. Danusia, szefowa KGW - oczywiście razem z Paniami tego Koła.
Gościem specjalnym biesiady był z pewnością niedawno wybrany burmistrz naszej gminy p. Andrzej Bytnar z małżonką. Była zatem okazja do życzeń i okolicznościowych śpiewów...
Wietrzno gościło w tym dniu również szefową Powiatowej Rady Kobiet p. Irenę Soboń z małżonkiem, Prezesa Regionalnego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych p. Romana Piłata, ks. prob Ireneusza Wójcika, szefową KGW w Łękach Dukielskich p. Marię Kołacz (byłą członkinię zespołu "Łęczanie") oraz świeżo upieczoną radną swojej miejscowości p. Ewę Przystasz.
Na scenie prezentowały się zespoły: "Magnolia" z Podniebyla, "Jodłowianie" z Jodłowej, "Tołhaje" i "Łęczanie" z Łęk Dukielskich. Wszystkich oczywiście poprzedziły gościnne gospodynie, zespół "Wietrznianki".
Po występach rozpoczęła się zabawa - której nie brakowało oczywiście i podczas występów - pod muzyczną pieczą Grzegorza. Trwałą do późnych godzin nocnych.

8 listopada 2014 odbyły się w Borysławiu na Ukrainie uroczystości związane z XX. rocznicą powstania Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa "ZGODA". Uroczystość, która miała miejsce w "Domu Szkolara", uświetnili swoją obecnością znakomici goście z pierwszym zastępcą Konsula Generalnego panią konsul Longiną Putką na czele, władze Borysławia, pierwszym zastępcą prezesa Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie panią Teresą Dutkiewicz i członkiem zarządu panią Teresą Teterycz, organizacji polonijnych: Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raszkowskiej panią Haliną Kądzielą z Wielkopolski,  Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego ''Jedność'' panem Henrykiem Kycem z zespołem ''ŁĘCZANIE'', prezesi polskich organizacji ze Lwowa, Drohobycza, Stryja, Truskawca, Medenic i innych miejscowości zaprzyjaźnionych z Polakami na Ukrainie.

Święto było okazją do przypomnienia dwudziestu lat działalności na różnych "frontach". A było tego bardzo dużo. To także był stosowny czas na podziękowania dla członków Towarzystwa oraz współpracujących z nimi organizacji i ludzi z Polski i Ukrainy.

Swe podziękowania wraz z upominkami złożyli na ręce utrudzonej, lecz niezmordowanej prezes Towarzystwa „Zgoda” p. Eleonory Popowicz członkowie naszego Stowarzyszenia "Jedność" oraz zespołu "Łęczanie"

"Łęczanie" dali również piękny koncert dla zebranych, a później do późna w nocy trwała wspaniała zabawa w restauracji "u  Dżozefa".

9 listopada 2014 Msza św. koncelebrowana była sprawowana pod przewodnictwem proboszcza parafii borysławskiej, O. Krzysztofa Szczygło CSsR w intencji Towarzystwa. W koncelebrze uczestniczył także O. Dariusz Świda CSsR. Oprawę muzyczną sprawował nasz zespół "Łęczanie" oraz dzieci i organistka pod okiem czuwającej nad wszystkim siostry Niny ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, która wraz z s. Teresą posługuje w borysławskiej wspólnocie.

Po Mszy św.   - na prośbę ks. Krzysztofa - zebrani ustawili się do pamiątkowej fotografii przed kościołem. ( duże zdjęcia: zdjęcie1>>, zdjęcie2>>, zdjęcie3>>, zdjęcie4>>) Tutaj również przekazaliśmy dary zebrane w naszej parafii dla parafii borysławskiej które odebrała kontuzjowana, ale radosna siostra Teresa. Poczęstunek dla naszego zespołu zakończył tę część dnia.

W godzinach popołudniowych w Miejskim Domu Kultury odbył się Festiwal Kultury Polskiej w którym uczestniczył chór, Borysławiacy oraz zespół "Łęczanie". Tutaj również uczestniczyło wielu znakomitych gości zaproszonych przez organizatorów: przedstawiciele władz miasta, dyrektor wydawnictwa ''Kameniar'', Chór ''Kantus Animus'' z kościoła św.Bartolomea z Drohobycza, pan Wiktor Szunewicz.

Wspólna kolacja ze śpiewem zakończyła ten piękny dzień.

Dziękujemy pięknie za gościnę, radość, serce i wszelkie dobro. Życzymy całej społeczności polskiej w Ziemi Borysławskiej wytrwałości, pokoju i zdrowia.

O historii Borysławia i parafii można przeczytać na naszych stronach tutaj>>

Poniżej na tej stronie o poświęceniu kościoła w Borysławiu.


Od 37 lat Gmina Dukla utrzymuje przyjacielskie kontakty z Gminą Ópályi na Węgrzech. Corocznie kilkudziesięcioosobowe grupy odwiedzają się nawzajem, uczestniczą w gminnych uroczystościach i świętach, rozgrywają mecze piłkarskie.
    W tym roku - w dniach 12-14 lipca 2014 - postanowiono poszerzyć delegację dukielską o 12. osobową grupę zespołu "Łęczanie", która uświetniła swymi występami jubileusz 720. lecia istnienia Ópályi. Duklanie ufundowali z tej okazji piękną tablicę z piaskowca i obdarowali gospodarzy upominkami.
   Nie zabrakło stałych "pozycji" dwudniowego święta folkloru węgierskiego  z udziałem ekip z Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji.          
    Pięknym był zwłaszcza moment przejścia barwnego, wiejskiego korowodu na pole pszenicy, gdzie miało miejsce odmówienie modlitw, błogosławieństwo żeńców, a następnie najprawdziwsze żniwa, jakie - w nieodległych jeszcze tak bardzo czasach - miały miejsce na polach naszego regionu Europy. Finałem był poczęstunek na polu żniwnym - oczywiście lekko zakrapiany.
     Dalsze świętowanie odbywało się na stadionie, gdzie na estradzie występowały zespoły, a na murawie swoje mecze rozgrywały drużyny piłkarskie. Nasi reprezentanci godnie reprezentowali dukielszczynę pomimo trudów podróży i ciężkiej nocy. Los przydzielił im dwie drużyny z Rumunii: w pierwszym meczu był remis 0:0, ale w rzutach karnych, po wielu seriach, zabrakło trochę szczęścia. W meczu o 3. miejsce pokonali inną drużynę rumuńską 2:0 i zdobyli w turnieju 3 miejsce. Cały turniej oczywiście miał wybitnie towarzyski charakter.
    Po meczach piłkarze dopingowali "Łęczan" i "Tołhajów", którzy występowali na scenie. Temperament zespołów przypadł wszystkim do gustu, a wyrazem tego były solidne porcje braw.
     Z delegacją był także Zakład Mięsny "Jasiołka" z Dukli, który serwował dania gorące kuchni polskiej. Te również przywieźli z sobą "Łęczanie".
      Dziękujemy serdecznie niezwykle gościnnym gospodarzom za te piękne chwile spędzone w uroczej Ópályi. Pomiędzy Polakami, a Węgrami istnieje jakaś niewidzialna nić przyjaźni, a serdeczność jest okazywana na każdym dosłownie kroku. Nikt nie zaprzeczy, że "Polak i Węgier to dwa bratanki..."
      Tutaj można zobaczyć i przeczytać relację z imprezy zamieszczoną na stronach Ópályi. 
      film1>> film2, film3>>

  24 maja 2014 sołtys Nienaszowa-Sośnin p. Sabina Zając-Łajdanowicz oraz miejscowe Koło Gospodyń i Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie zorganizowały piękną uroczystość, poświęconą Matkom z okazji nadchodzącego święta - Dnia Matki.
    Spotkanie otworzyła p. sołtys dziękując za przybycie i życząc mamom - obecnym i nieobecnym - wielu radości, zdrowia i pogody ducha. Z podobnymi słowami zwrócił się do Mam dyr. GOK-u.
      Do życzeń Mamy otrzymały róże, a po "duchowej" części były posiłki i słodkości dla ciała.
     W dalszej części był program artystyczny w wykonaniu miejscowych dzieci oraz zespołów z Łęk Dukielskich: folklorystycznego "Łęczanie">>, folkowego "Tołhaje" oraz tańca towarzyskiego "Step">>.
      Sądząc po radosnych twarzach i zabawach była to ze wszech miar udana i potrzebna impreza, których w tej miejscowości dotychczas nie było. Tym bardziej gratulujemy organizatorom pomysłu, dziękujemy za trud i poświęcenie.  fotogaleria>>

      11 kwietnia 2014r. Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało kolejne uroczystości rocznicowe poświęcone Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej.
    Wśród wielu osobistości życia politycznego, samorządowego i powiatowego obecni byli m.in. Poseł do PE Tomasz Poręba, senator Alicja Zając, posłowie Bogdan Rzońca i Stanisław Piotrowicz, władze powiatu, miasta Krosna, burmistrzowie i wójtowie, dyrektorzy szkół, szpitali i placówek szkolnych wraz z uczniami oraz wojsko.
     Poświęcona została ziemia z Katynia i Smoleńska, która została złożona w łezce zamontowanej na istniejącym pomniku przed siedzibą starostwa.
     Swoje wystąpienia mieli: starosta Jan Juszczak, w imieniu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba. senator Alicja Zając oraz poseł Stanisław Piotrowicz.
     Odbył się apel poległych, a także odczytano nazwiska poległych pod Smoleńskiem. Całość uczciła salwa kompanii honorowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.
     Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali ArtKina, gdzie swoje referaty wygłosili: prof Mieczysław Ryba z KUL oraz ks. Waldemar Janiga.
    Poszczególne wystąpienia przerywane były wierszami patriotycznymi laureatów Konkursu Polskiej Poezji Sybirackiej. fotogaleria>>
 

11 listopada 2013r. miały miejsce obchody Święta Niepodległości "Na Górce" w Miejscu Piastowym.
      Uroczystość rozpoczęło składanie wieńców pod pomnikiem Anioła Stróża Polski przez delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych, partyjnych, szkolnych oraz władz XVII Dzielnicy Budapesztu i władz samorządowych ukraińskiego Starego Sambora.
      Po tym akcie pochód - na czele z orkiestrą dętą OSP MIejsce Piastowe - udał się do kościoła OO. Michalitów "Na Góce", gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana.
       Po zakończeniu Mszy św. i wyprowadzeniu sztandarów odbył się koncert laureatów VI Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, a następnie wręczenie nagród zwycięzcom oraz krótkie przemówienie starosty krośnieńskiego i ks. Jana Seremaka. fotogaleria>>

 
22 września 2013 nasz chór, a zarazem zespół ludowy „Łęczanie”, ks. prob. Zdzisław Babiarz oraz 11. osobowa grupa parafian udali się na uroczystość konsekracji kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafii św. Barbary w Borysławiu na Ukrainie.
    Od kilku już lat „Łęczanie” i Polacy z Borysławia utrzymują kontakty na różnych płaszczyznach: od ludowej, towarzyskiej, poprzez religijne i wspierające naszych rodaków a tym kraju. Tym razem również tak było. Ks. Proboszcz ogłosił zbiórkę pieniężną oraz różnych rzeczy potrzebnych w codziennym życiu: odzieży, książek, zeszytów, zabawek. Parafianie nad wyraz okazali się hojni, gdyż niemalże do pełna zapełniliśmy workami luki bagażowe naszego autobusu. Wszystko przekazaliśmy dla parafii oraz dla Towarzystwo Kulturalno-Oświatowego „Zgoda” w Borysławiu.
    Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski w asyście kilkunastu kapłanów. Na wejście, podczas namaszczenia kościoła oraz zapalenia Zacheuszek pięknie śpiewał nasz chór, który był jedynym na tej uroczystości.
    W Mszy św. wzięli udział bardzo licznie parafianie i wierni innych obrządków, ale także goście z Truskawca i Drohobycza. Do Borysławia przybyli także Polacy z Krosna, Oświęcimia, Krakowa, Wałbrzycha i Warszawy. Obecny był także konsul RP we Lwowie p. Marian Orlikowski.
    Po obiedzie rozpoczęła się druga część świętowania tego dnia: Dzień Kultury Polskiej, w Pałacu Kultury w Borysławiu. Tam „Łęczanie” wystąpili ze swoim koncertem (choć czynili to już przed Domem Kultury) który porwał całą salę. Podczas występu upominki otrzymali od zespołu: burmistrz Borysławia p. Włodzimierz Firman oraz przewodnicząca Towarzystwa „Zgoda” p. Eleonora Popowicz. Specjalne podziękowania dla zespołu skierował obecny proboszcz parafii o. Krzysztof Szczygło CSsR.
    Podczas koncertu wystąpili także „Borysławiacy”, których gościliśmy podczas IX edycji Spotkań Folklorystycznych, dzieci polskie oraz zespół folklorystyczny „Dolina Soły” z Oświęcimia.
    W wielkim finale koncertu wszystkie zespoły odśpiewał „Sokoły” oraz „Życzymy, życzymy”, a następnie gościnni gospodarze zaprosili wszystkie zespoły na kolację do „Dżozefa”. Mogliśmy tam wspólnie powspominać z o. Jakubem Zielińskim CSsR, byłym proboszczem, który gościł w Łękach Dukielskich przed trzema laty oraz wyjątkowo przyjemnie i rodzinnie zakończyć ten dzień.  galeria1>>, galeria2>>
Rzymskokatolicka Parafia  św. Barbary w Borysławiu: wczoraj i dziś
Nasza strona>>

 
   8 września 2013 Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało na stadionie w Iwoniczu Powiatowe Święto Plonów.
    Było to również okazją do zaprezentowania swoich umiejętności podczas prezentacji wieńców dożynkowych, stołów regionalnych oraz muzyki ludowej.
     Po rozdaniu nagród i wyróżnień delegacje wieńcowe uczestniczyły w uroczystym obiedzie z władzami powiatu.
     galeria1>>    galeria2>>

    7 września 2013 Lokalne Grupy działania: Czarnorzecko-Strzyżowska i Kraina Nafty zorganizowały kiermasz regionalny połączony z występami zespołów i prezentacją stołów regionalnych w Suchodole.
     galeria>>

XX. jubilejný ročník výstupu hasičov a širokej verejnosti na staroslávnej hore MAKOVICA pri príležitosti DŇA HASIČOV -sviatku sv. Floriána
 
    11 maja 2013 , na zaproszenie starostki obce Cernina p. Heleny Madzinovej w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Strażaka, święta św. Floriana na górze Makovica w słowackiej Cerninie, uczestniczyła delegacja naszego Stowarzyszenia oraz radni naszej miejscowości.
     Jak zwykle, uroczystości zgromadziły ogromne rzesze mieszkańców powiatu Svidnik, władz regionalnych i strażaków.
    Także i program tegorocznych obchodów - z racji jubileuszu - był urozmaicony i bogaty, z występem znanej na Słowacji grupy DRIŠĽÁK na czele. Z racji pięknej pogody zabawa trwała bardzo długo i była wielkim świętem tej lokalnej, bardzo sympatycznej społeczności.
    galeria>>

II Gosposiada Gminy Dukla

     Tym razem 13 kwietnia 2013 i w Głojscach, odbyła się II edycja Gosposiady Dukielskiej. Organizatorami byli: Ośrodek Kultury w Dukli oraz Panie z Kół Gospodyń Gminy Dukla, a zwłaszcza urocze Gospodynie z Głojsc. Gośćmi byli m.in. wiceburmistrz Gminy, radni, sołtysi, komendant posterunku policji, księża, przewodniczący Rady Powiatu wraz z p. Grażyną Ostrowską, przedstawiciele organizacji wiejskich, zespoły ludowe z naszego terenu.

Obchody rocznicowe Zbrodni Katyńskiej
i Tragedii Smoleńskiej w Krośnie
    12 kwietnia 2013 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie miała miejsce wzruszająca, patriotyczna uroczystość poświęcona pamięci pomordowanych w Katyniu polskich oficerów oraz tragedii smoleńskiej, w której zginęła kolejna elita naszego narodu na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.
    Uroczystości rozpoczęły się modlitwą, a w kolejnych punktach było przemówienie starosty p. Jana Juszczaka, apel poległych, składanie kwiatów i salwa honorowa.
    Dalsza część miała miejsce w sali ArtKina, gdzie zobaczyliśmy film "Wołyń w Pożodze" poprzedzony wstępem historyka rzeszowskiego oddziału IPN
    Po filmie mogliśmy wysłuchać wykładu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego nt. Rzezi Wołyńskiej. Prelegent udzielał także odpowiedzi na pytania i wywiązała się dyskusja.
    Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie nagród laureatom III Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Sybirackiej. Tutaj mieliśmy "łęcki" akcent, gdyż wśród wyróżnionych była Andżelika Lągawa.
    Uroczystości były piękną lekcją patriotyzmu i jedności i trzeba bardzo podziękować włodarzom powiatu za ten olbrzymi trud zorganizowania takich obchodów. Nadzieją napawa fakt, że były obecne tłumy mieszkańców naszego powiatu, a większość stanowiła młodzież.
    Należy jeszcze zaznaczyć, że wśród bardzo wielu gości i delegacji byli m.in. p. Alicja Zając, senator RP, posłowie Bogdan Rzońca i Piotr Babinetz, radni sejmiku, władze powiatu, delegacja konwentu wójtów i burmistrzów, delegacja zaprzyjaźnionej z powiatem XVII dzielnicy Budapesztu, delegacje szkolne z dyrektorami i uczniami.
                                             galeria>>

Biesiada Kół Gospodyń w Wietrznie

    17 listopada 2012 odbyła się coroczna Biesiada w Wietrznie. Organizatorami były Panie z miejscowego Koła Gospodyń pod niezrównanym przewodnictwem p. Danusi Czelniak oraz sołtys wsi i zarazem radnej p. Agnieszka Dębiczak.
    Biesiada zgromadziła - jak zawsze -  sporo grono stałych miłośników dobrej zabawy z Wietrzna i okolic oraz zespoły ludowe z Głojsc, Bóbrki, Łęk Dukielskich i Wietrzna.
    Oprócz występów zespołów było wspólne śpiewanie oraz zabawa przy muzyce zespołu "Qadro" oraz solisty i zarazem akompaniatora zespołu z Wietrzna - Grzesia.
    Jak zwykle, wszyscy Biesiadę opuszczali ukontentowani z mocnym postanowieniem, że za rok spotykamy się ponownie!

VII Biesiada Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chorkówka oraz Jubileusz 60. lecia KGW w Chorkówce

    13 października 2012 świętowała Gmina Chorkówka podczas VII biesiady KGW. Dodatkowym źródłem owego świętowania był piękny jubileusz tamtejszego Koła Gospodyń, które istnieje już 60 lat.
    Z tej okazji do sali Domu Ludowego zjechało sporo gości. Były m.in. zaprzyjaźnione Koła Gospodyń z Gminy Chorkówka, goście ze starostwa Powiatowego w osobach przewodniczącego Rady Powiatu p. Andrzeja Krężałka i p. Grażyny Ostrowskiej, władze Powiatowej Rady Kobiet z p. Ireną Soboń, władze samorządowe Gminy Chorkówka z p. wójtem Andrzejem Konieckim i przewodniczącym Rady p. Sebastianem Rogalą, na czele, p. Zofia Leja z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, sołtys wsi, dyrektorzy szkół oraz wielu, wielu innych zacnych gości. 
    Po części oficjalnej, wielu życzeniach, upominkach, odznaczeniach oraz wręczeniu kuchenek mikrofalowych szefowym wszystkich KGW przez władze gminy, odbyła się część artystyczna i biesiada.
    W części artystycznej wystąpiły zespoły: męski z zespołu "Chorkowianie", taneczny "Stokrotki", działający przy Ośrodku Kultury oraz zespół folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, który bawił wszystkich muzyką ludową i wspólną biesiadą.
    Zwieńczeniem tej części była wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Remedium". galeria>>

Msza św. w kościele OO. Bernardynów pw. Św. Andrzeja oraz procesyjne wprowadzenie Relikwii Św. Jana z Dukli do Bazyliki Archikatedralnej we Lwowie
 
  30 czerwca 2012 był dniem podniosłych uroczystości religijnych we Lwowie. W tym dniu rozpoczął się odpust ku czci Św. Jana z Dukli w kościele OO. Bernardynów, w którym pracował. Kościół ten pełni obecnie funkcję kościoła Grekokatolickiego, a jego gospodarzami są OO. Bazylianie, którzy od kilku już lat coraz chętniej goszczą chrześcijan Rzymskokatolickich.
    Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowski. Oprawę muzyczną i liturgiczną Mszy św. sprawowali pielgrzymi z Dukli (chór z Łęk Dukielskich oraz czciciele Św. Jana, chór SURSUM CORDA z Sambora), Żytomierza (również chór) oraz pieszej pielgrzymki z Rzeszowa.
    Po Mszy św. uformowała się procesja w której niesione były relikwie Św. Jana z Dukli, które dukielska pielgrzymka przywiozła do Lwowa. Ulicami Lwowa, przy ogromnej masie ludzi, z chórami i orkiestrą Św. Jan z Dukli powrócił do Lwowa i Jego relikwie spoczęły w katedrze lwowskiej, która pełni funkcję Bazyliki Archikatedralnej we Lwowie.
    Po modlitwach i słowach przekazania relikwii przez ks. bpa Mieczysława Mokrzyckiego, proboszcza katedry oraz gwardiana dukielskiego klasztoru o. Micheasza chóry z Łęk Dukielskich i Sambora zaintonowały pieśni ku czci Św. Jana z Dukli.
    Ostatnim punktem uroczystości było uroczyste odsłonięcie Obrazu Matki Bożej Łaskawej Opiekunki Lwowa oraz adoracja. galeria>>
 

XIX. ročník výstupu hasičov a širokej verejnosti na staroslávnej hore MAKOVICA pri príležitosti DŇA HASIČOV -sviatku sv. Floriána
 
    6 maja 2012, na górze Makovica w słowackiej Cerninie odbyły się kolejne, XIX już uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka, święta św. Floriana. Zgromadziły spore rzesze słowackich strażaków, władz powiatowych, wojewódzkich i 3 posłów do sejmu słowackiego.
    Program był niezwykle urozmaicony i bogaty, a całość uzupełniła długa, kulturalna rozrywka i zabawa.
    Na zaproszenie starostki obce Cernina p. Heleny Madzinovej w uroczystościach uczestniczyła delegacja naszego Stowarzyszenia. galeria>>

 • 35-lecie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Bobrzanie

      29 kwietnia 2012 w Bóbrce uroczyście świętowano 35. rocznicę powstania ZPiT "Bobrzanie" oraz 5. rocznicę powstania Młodych Bobrzan. Uroczystość zgromadziła pokolenia "Bobrzan", zaproszonych gości z władzami powiatu i gminy na czele oraz działaczy kultury i sponsorów współpracujących z zespołami bobrzeckimi.
      Życzmy zespołom i opiekunom wytrwałości, cierpliwości i zdrowia oraz wielu, wielu wspaniałych jubileuszy.

  I Gosposiada Gminy Dukla

       21 stycznia 2012 odbyła się w Równem I edycje Gosposiady Dukielskiej. Ta piękna inicjatywa Ośrodka Kultury w Dukli oraz Pań z Kół Gospodyń Gminy Dukla wyzwoliła sporo energii w nieco uśpionych dotychczas miejscowościach, a przykład organizacji dało KGW Równe. Oprócz gospodyń zaprezentowały się Panie z KGW z Cergowej, Wietrzna, Łęk Dukielskich, Barwinka, Głojsc, Tylawy oraz Dukli. Gośćmi honorowymi byli m.in. burmistrzowie Gminy, przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele organizacji wiejskich. Opis i zdjęcia na stronach Ośrodka Kultury w Dukli. Tutaj zamieszczona została fotogaleria /185 zdjęć/ z tego wydarzenia oraz trzy krótkie filmy. galeria>>    film1 - film2 - film3

  Pokonkursowa wystawa szopek

       5 stycznia 2012, w ramach Powiatowego Festiwalu Świąt Bożego Narodzenia, odbyła się w salach dukielskiego Muzeum wystawa szopek. Była to też okazja do wręczenia nagród twórcom z Polski i Słowacji /Stropkov/. Całość uświetnił swym śpiewem chór "MUZICA" z naszej szkoły. galeria >> /86 fotografii/

  Wystrój sali na Sylwestra 2011

     W ostatniej tegorocznej fotogalerii możemy podziwiać przepiękny wystrój sali na sylwestrową zabawę w naszej miejscowości.
      Tym co tam będą - zazdrościmy. A ci, co nie przyszli - niech żałują.
      galeria>> /22 fotografie/

  11 listopada 2011

       Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości Powiatu Krośnieńskiego w Miejscu Piastowym. Uroczysty koncert, prezentacje laureatów V Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej /200 fotografii/ galeria>>     opis uroczystości>>


   

   

   
   
   
   
   

  Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
  Starostwo Powiatowe w Krośnie

  Gmina Dukla

  www.stowledkidukielskie.dukla.org        XI 2011            webmaster: kychen