www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2021

 

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022

2021

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

103. rocznica odzyskania niepodległości

       11 listopada Polska świętowała 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości miały w tym roku normalny charakter.
       W Łękach Dukielskich rozpoczęliśmy obchody uroczystą Mszą św. o o godz. 11:00 z asystą pocztu sztandarowego naszej jednostki OSP oraz oprawą liturgiczną sprawowaną przez członków Towarzystwa Patriotyczno-Historycznego. W okolicznościowej homilii Ks. Proboszcz odwołał się do największych piewców naszej niepodległości: Marszałka Piłsudzkiego, kard. Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. W kontekście obecnych zagrożeń naszej Ojczyzny płynących ze wschodu, ich słowa i przestrogi okazują się prorocze. Sprowadzają się one do prawdy, że wolność, niepodległość, państwowość nie są dane raz na zawsze i musimy się o nie ciągle modlić, walczyć prawdą diagnozować i dostrzegać zagrożenia - tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne - bo możemy je utracić. To jest nasze zadanie i odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami.
        Po Mszy św. przeszliśmy pod Pomnik Wdzięczności na dalszą część uroczystości którą rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie, w modlitwie prowadzonej przez Ks. Proboszcza, jak też słowie wprowadzającym prezesa Towarzystwa Patriotyczno-Historycznego Dawida Krężałka, odwołaliśmy się do naszych łęckich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość na wszystkich ważnych polach bitewnych, gdzie ważyły się losy naszej Ojczyzny. Dziesiątki z nich oddały za nią swoje życie. Jesteśmy im wdzięczni i dłużni naszą modlitwę, wspomnienie i upamiętnienie. Wiązanki kwiatów i znicze złożyli w kolejności: sołtys i radni rady miejskiej w Dukli, OSP, harcerze reprezentujący społeczność szkolną, parafia, stowarzyszenie "Jedność", KGW Łęki Dukielskie, Akcja Katolicka, Towarzystwo Patriotyczno-Historyczne, przewodniczący rady powiatu krośnieńskiego.
         Pieśnią "Boże coś Polskę" zakończyliśmy tę część uroczystości udając się do sali widowiskowej. Tutaj zebranych powitała dyrektor szkoły Pani Beata Węgrzyn, a następnie uczniowie przedstawili patriotyczną inscenizację poświęconą odrodzeniu naszej niepodległości po 123 latach niewoli.  Przygotowali ją nauczyciele naszej szkoły: pp. Barnarda Skalska,  Katarzyna Szczurek i Andrzej Aszlar, który przygotował chór szkolny. Był słodki poczęstunek i ciepłe napoje. Można było także nabyć słodkości na wynos, które przygotowali rodzice naszych dzieci.    
         Wydarzeniu towarzyszyła wystawa uzbrojenia które wystawiali przedstawiciele Karpackiego Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego z Krosna. A było ich aż czternastu. Animatorem zaś i motorem organizacyjnym przygotowania wystawy był łęcki miłośnik tego rodzaju sprzętu Damian Plajstek. Sali z kolei użyczyła na to wydarzenie dyrekcja naszej szkoły.       
   

dodano 2021.11.13

655 rocznica powstania naszej miejscowości

      W przededniu kolejnej, tym razem okrągłej, rocznicy pierwszej pisemnej wzmianki o naszej miejscowości, 22 sierpnia, nasza społeczność pokłoniła się pokoleniom Łęczan przy Pomniku Wdzięczności odmawiając modlitwę oraz składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

      W imieniu społeczności złożyli je przedstawiciele parafii, Akcji Katolickiej, Kół Gospodyń z Łęk Dukielskich i Myszkowskiego, Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego oraz radny rady powiatu. Ich przedstawiciele zadbali również o oprawę liturgiczną uroczystej sumy, po której właśnie udaliśmy się na wspomnianą, dalszą część uroczystego świętowania i dziękczynienia.

      Na zakończenie odśpiewaliśmy "Boże coś Polskę."      

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2021.08.23

Dożynki wiejskie

      W sobotę 14 sierpnia, Stowarzyszenie Kółko Rolnicze  zorganizowało wiejskie Dożynki.

Wieńce dożynkowe na tę uroczystość przywiozły Panie z KGW z Równego, Myszkowskiego, Zawadki Rymanowskiej i Łęk Dukielskich.

Stoły z jadłem regionalnym prezentowały Koła Gospodyń z Myszkowskiego, Łęk Dukielskich i Zawadki Rymanowskiej.

Całą imprezę rozpoczął objazd wioski ze śpiewem i zaproszeniem - jak dawnie mówiono: zwołaniem - Mieszkańców, a następnie korowód z wieńcem z KGW Myszkowskie oraz zespołem "Łęczanie". Zespół - jak przystało na wielowiekową tradycję - obśpiewał wieniec dożynkowy oraz zaśpiewał pieśń Maryjną "Matko, Tyś piękniejsza niż zorza". Chleb podzielili i zebranych poczęstowali starostowie Dożynek Małgorzata Tomkiewicz i Paweł Karaś.

Po części oficjalnej wystąpiły zaproszone zespoły: "Łęczanie", "Równianie" oraz kapela "Duklanie".

Po występach tłumnie bawili się Łęczanie i goście podczas udanej zabawy, do której przygrywał DJ.

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2021.08.15

Nowy Magirus zastąpił starego Magirusa

Nowy wóz strażacki w naszej OSP  

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękach Dukielskich hucznie przywitali dziś swój „nowy” samochód. Nie brakowało fajerwerków, petard i szampana. Wóz przywitali mieszkańcy oraz wszyscy druhowie z jednostki od najstarszych po najmłodszych członków MDP. Do remizy samochód eskortowali strażacy z sąsiednich miejscowości.

Pochodzący z Francji 22 letni średni samochód ratowniczo-gaśniczy, to Renault Premium z zabudową Magirusa. Wyposażony jest m.in. w zbiornik o pojemności 3 000 litrów wody, maszt oświetleniowy, wyciągarkę, szybkie natarcie, mocowanie na sprzęt ODO, 8 miejsc dla załogi, napęd 4x2 z blokadą mechanizmów różnicowych, wspomaganie kierownicy.

Samochód posiada Opinie Techniczną CNBOP-PIB.

Zakup wozu został sfinansowany w całości z budżetu Gminy Dukla.

Został wybrany w drodze przetargu, jako najkorzystniejsza ze wszystkich złożonych ofert a dostarczyła go firma Auto-Mar z Torunia.

Wóz jest gotowy do akcji. Niezwłocznie po uzbrojeniu w sprzęt i dopełnieniu wszystkich formalności, trafi do podziału bojowego.

Renault Premium zastąpił najstarszy wóz bojowy w gminie Dukla - 43 letniego Magirusa, który coraz częściej przysparzał strażakom kłopotów.

A w drugiej połowie ubiegłego roku, ze względu na awarię strażacy zostali zmuszeni do wycofania go z podziału bojowego.

 Wymiana samochodu w naszej jednostce była dla nas priorytetem. Od jakiegoś czasu pojawiały się nowe usterki, głównie z hamulcami. Nasz stary samochód stwarzał coraz większe zagrożenie dla nas i innych uczestników. Dlatego wymiana auta była tak ważna.

Teraz będziemy mieć pewność, że wsiadamy do samochodu, który jest sprawny.

W tym miejscu pragnę podziękować władzom gminy Dukla w szczególności Panu burmistrzowi Andrzejowi Bytnarowi za przychylność i sfinansowanie kupna samochodu, jak również naszym radnym - Magdalenie i Piotrowi, którzy nas wspierali i zabiegali w gminie o zakup tego samochodu. Dziękuję wszystkim, którzy mieli jakikolwiek wkład w to, że dziś możemy cieszyć się z nowego auta.

Na koniec pragnę podziękować również naszym kolegom z OSP KSRG Kobylany, OSP KSRG Równe, OSP KSRG Dukla, OSP Wietrzno, którzy zabezpieczali nasz rejon działań i interweniowali przy zdarzeniach w naszej miejscowości, gdy nasza jednostka była wycofana z podziału bojowego, a dziś wspólnie z nami świętują przybycie samochodu.”- mówi Prezes OSP Łęki Dukielskie Rafał Jakubik

 red. Jakubik Rafał

 
zdjęcia: portal krosno112 (4), Tadeusz Wierdak (kliknij w obrazek(
   

dodano 2021.08.06

Święto Konstytucji 3 Maja

      W poniedziałek 3 maja, w Uroczystość Królowej Polski Maryi, obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Po sumie tradycyjnie przeszliśmy pod Pomnik Wdzięczności. Po krótkim słowie wprowadzającym oraz modlitwie delegacje szkoły, organizacji społeczno- religijnych naszej społeczności oraz przewodniczący Rady Powiatu złożyli wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

      Na koniec odśpiewaliśmy uroczyście "My chcemy Boga."      

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2021.05.07

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen