www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Dzień Seniora

Partnerzy

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ZESPÓŁ STEP
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

VIII Dzień Seniora

Galeria
kliknij w obrazek
   104 zdjęcia
 
 

 

  
    26 października Koło Seniorów działające przy naszym Stowarzyszeniu zorganizowało VIII Dzień Seniora w naszej miejscowości.  
    Tym razem impreza miała kameralny charakter dla 50 osób i odbyła się w pomieszczeniach Stowarzyszenia. Rozpoczęła się tradycyjnie Mszą św. o godz. 15. tej sprawowanej przez ks. prob Zdzisława, a po niej odmówiliśmy Różaniec w intencji Seniorów – żywych i zmarłych.
    Po Mszy św. odbyła się część oficjalna i artystyczna przygotowana przez młodzież ze Stowarzyszenia.
    Jak co roku, kwiaty i słodycze najstarszym uczestniczącym w spotkaniu Seniorom: Władysławie Pernal i Adolfowi Więckowi wręczyli: prezes Stowarzyszenia i szefowa Koła Seniorów Lidia Buczyńska w towarzystwie młodzieży.
    Podczas tego spotkania gościliśmy ks. proboszcza Zdzisława Babiarza, który w swym wystąpieniu pogratulował aktywności obecnym na spotkaniu Seniorom i życzył jednocześnie dalszych owocnie przeżywanych chwil swego życia, które może być bardzo twórcze w każdym wieku, bo człowiek potrzebuje aktywności, aby godnie iść przez życie. Gościliśmy także p. Grażynę Boczar-Wolańską, lidera ds. osób 50+ reprezentującą Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego. Pani Grażyna wystąpiła z interesującym referatem i zachęcała osoby starsze do większej aktywności w życiu społecznym. Przedstawiła także konkretne propozycje dla naszego Koła, które można by było realizować w naszej miejscowości.
    Wspólne biesiadowanie, zabawy, śpiewy i tańce przypadły wszystkim do serca i gustu. Uroczym wydarzeniem był zwłaszcza spontaniczny koncert zespołu „Łęczanie” z dawnych lat. Taki swoisty „powrót do przeszłości”.
    Tegoroczne spotkanie Seniorów było wyjątkowe choćby z tego względu, że każdy z każdym mógł porozmawiać w rodzinnej, kameralnej atmosferze. Oczywiście także nasycić ciało obfitością jadła przygotowanego przez Panie z naszego Koła pod kulinarnym okiem p. Halinki.

dodano 2013.10.28

VII Dzień Seniora

kliknij w obrazek
165 zdjęć

 

    
     27 października uroczyście obchodziliśmy VII Dzień Seniora w naszej miejscowości. Tym razem święto ludzi starszych zgromadziło w sali widowiskowej nieco mniej osób, niż zwykle, niemniej atmosfera była przez zebranych odebrana jako jedna z najlepszych. Byli wśród nas zaproszeni goście w osobach: przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek z małżonką, radny Rady Miejskiej w Dukli. p. Andrzej Kędra z małżonką, dyr. naszej szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem, sołtys Tomasz Węgrzyn z małżonką, ks. prob Zdzisław Babiarz oraz zespoły artystyczne działające w naszej miejscowości. Tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym o godz. 1500. Po Mszy św. seniorze odmówili Różaniec, a następnie udaliśmy się do sali widowiskowej. Tutaj miała miejsce część oficjalna, którą prowadziła młodzież z zarządu Stowarzyszenia. Złożyły się na nią: powitanie seniorów, gości i zespołów, przemówienie okolicznościowe, wystąpienia p. A. Krężałka, ks. Proboszcza oraz - w imieniu seniorów - p. Zofii Leśniak. Wręczeniem kwiatów i słodyczy na ręce pary seniorów przez dzieci z zespołu "Mali Łęczanie" oraz przewodniczących Stowarzyszenia (w tym roku otrzymali je: p. Bronisława Krężałek i p. Jan Mucha), a także wspólnym odśpiewaniem "Sto lat" zakończyła się część oficjalna.
    W części artystycznej, wyjątkowej w tym roku, wystąpiły zespoły wyłącznie z naszej miejscowości; szkolny zespół "Baletki" przygotowany przez p. Magdalenę Aszlar oraz zespoły działające w ramach naszego Stowarzyszenia; zespół tańca nowoczesnego STEP, zespół ludowy "Mali Łęczanie" i dorosły zespół "Łęczanie". Wystąpiła także w solowym utworze Monika Jastrzębska.
     No, a później - jak zawsze - była zabawa taneczna w rytm muzyki prezentowanej przez Marcina, wspomaganego przez część młodzieżową zespołu "Łęczanie" oraz naszych radnych.
     Były także zapisy do Koła Seniorów przy naszym Stowarzyszeniu, do którego zapisało się 40 osób.
     Widać, nasi Seniorzy nie chcą spotykać się jedynie raz w roku, więc jaka będzie formuła Dnia Seniora na przyszłe lata - zadecydują oni sami na spotkaniu organizacyjnym jeszcze w tym roku.

dodano 2012.10.28

VI Dzień Seniora

Galeria 1
kliknij w obrazek
182 zdjęcia
 
Galeria 2
kliknij w obrazek
73 zdjęcia

 

    
     15 października odbyło się VI spotkanie seniorów w naszej miejscowości. Uroczystość zgromadziła ponad 180 osób. Wśród zaproszonych gości byli obecni: burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak z małżonką, radny powiatu p. Andrzej Krężałek oraz ks. Alojzy Szwed. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie Mszą św. w intencji Seniorów - żywych i zmarłych. Po przybyciu do sali widowiskowej odbyła się część oficjalna, przemówienia przewodniczącej i wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia, burmistrza oraz radnego Krężałka, wręczenie upominków i kwiatów najstarszym obecnym na spotkaniu seniorom p. Marii Jaracz oraz p. Bolesławowi Solińskiemu. Specjalny upominek dla najstarszego seniora obecnego na spotkaniu ufundował lekarz Adam Pilny. Otrzymał go p. Michał Marszał. Wyróżnieni seniorzy serdecznie podziękowali za upominki oraz dziękowali Stowarzyszeniu za organizowanie Dni Seniora.  Część artystyczna była bardzo bogata i różnorodna. Występował zespół śpiewaczy "Haczowianie" z Haczowa, zespół tańca nowoczesnego "Masters" z Mszany, kapela podwórkowa "Stara Wiara" ze Zręcina oraz Ania i Marcin z zespołu muzycznego "DUET", który - oprócz kapeli podwórkowej - przygrywał do tańca. Wiele urozmaicenia i wigoru wniósł niestrudzony nestor muzyki, ludowej, lutnictwa i gawędy p. Stanisław Wyrzykowski z Haczowa, który uwiódł nawet naszą młodzież.
     Mimo nawału pracy, czas dla Seniorów znalazł również zespół "Łęczanie", który poprowadził wspólną biesiadę muzyczną oraz intonował melodie piosenek wcześniej przygotowanych dla wszystkich na to spotkanie. Wyjątkowo donośnie zabrzmiał w tym roku "Hymn Dnia Seniora", gdyż wspomagały nas zaprzyjaźnione zespoły. No i Seniorzy już go po raz kolejny śpiewali, więc było wyjątkowo. Swój krótki koncert dla Seniorów i gości dał także młodzieżowy zespół "Łęczan".
       W międzyczasie były tańce, wspomnienia i długie rozmowy. Chociaż - trzeba przyznać - że na rozmowy nie było za wiele czasu, gdyż ciągle "coś" się działo.
     Opuszczającym salę było trochę smutno, że trzeba iść do domu. Podziękowaniom dla organizatorów nie było końca...

dodano 2011.10.17

V Dzień Seniora

kliknij w obrazek
    
     16 października odbyła się w Łękach Dukielskich jubileuszowa, V edycja Dnia Seniora. Wśród zaproszonych gości byli obecni: burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak z małżonką, sołtys p. Tomasz Węgrzyn z małżonką, dyrektor szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem, lek. Adam Pilny z małżonką, dyrektor Ośrodka Kultury w Rymanowie p. Danuta Litarowicz, ks. Alojzy Szwed oraz ks. Roman Jagiełło z parafii polsko-katolickiej z małżonką. Uroczystość - jak co roku -  rozpoczęła się Mszą św. w intencji Seniorów. Były modlitwy, dziesiątek Różańca w intencji zmarłych Seniorów naszej miejscowości. W części oficjalnej, w hali widowiskowej wszystkich zebranych powitały i wygłosiły krótkie słowa wstępne pp. Krystyna Łajdanowicz - przewodnicząca Stowarzyszenia oraz p. Lucyna Kubicka - wiceprzewodnicząca. Głos zabrali także: burmistrz p. Marek Górak, sołtys p. Tomasz Węgrzyn oraz ks. Roman Jagiełło. Kolejni, najstarsi Seniorzy / w tym roku byli to: p. Zofia Woźniak oraz p. Władysław Kasprzyk/ otrzymali z rąk burmistrza, sołtysa i przewodniczących Stowarzyszenia okolicznościowe kwiaty, jako wyraz naszego uznania i wdzięczności dla wszystkich ludzi starszych z naszej miejscowości.
W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe z Wietrzna, Równego i Rymanowa, a także Marcin i Ania, którzy bardzo miła muzyką podrywali najstarszych nawet Seniorów do tańca.
 
          A później były tańce, wspólny śpiew nowego "hymnu" Dnia Seniora, długie rozmowy i wiele smaczności serwowanych przez kuchnię pod wprawną ręką czuwającej nad wszystkim p. Danusi.

dodano 2010.10.17

IV Dzień Seniora

kliknij w obrazek
     17 października przeżywaliśmy wspólnie kolejne, piękne  spotkanie z okazji Dnia Seniora. Spotkaliśmy się po raz czwarty. Rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji Seniorów w kościele parafialnym i modlitwą w ich intencji.
     Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej. Wśród zaproszonych gości byli: pan burmistrz Marek Górak, radny, pan Stanisław Węgrzyn, sołtys p. Tomasz Węgrzyn, dyr. ZSP p. Krystyna Delimata, lekarz Adam Pilny oraz księżą obydwu parafii: Alojzy Szwed i Roman Jagiełło. Po krótkim wystąpieniu przewodniczącej Stowarzyszenia - organizatora Dnia Seniora - p. Krystyny Łajdanowicz głos zabrali burmistrz i sołtys. Wszyscy zgodnie życzyli Naszym Seniorom pięknych chwil jesieni życia i zdrowia. W intencji zmarłych w czasie ostatniego roku Seniorów ks. Alojzy Szwed poprowadził krótką, wspólna modlitwę.
     Tradycyjnie kwiaty i skromne upominki otrzymali kolejni, najstarsi uczestnicy Dnia Seniora.
     W części artystycznej wystąpił zespół tańca towarzyskiego z Łęk Dukielskich prowadzony przez p. Daniela Hłouszka ze Szkoły Tańca w Krośnie oraz zespół ludowy "Bobrzanie" z Bóbrki oraz niezastąpione Helenka i Mania jako komicy  posługujący się elementami pantomimy i akrobatyki.
     Całości dopełniła zabawa taneczna przy muzyce p. Andrzeja Aszlara i Maryli.
     I cóż? Do zobaczenia w przyszłym roku!

dodano 2009.10.18

III Dzień Seniora

kliknij w obrazek
    
     18 października odbyło się III spotkanie seniorów w naszej miejscowości. Uroczystość zgromadziła blisko 200 osób. Wśród zaproszonych gości byli obecni: burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak z małżonką, sołtys p. Tomasz Węgrzyn, dyrektor szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem, ks. Alojzy Szwed oraz ks. Roman Jagiełło z parafii polsko-katolickiej z małżonką. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Seniorów. Potem było zwiedzanie Muzeum -Izby Pamięci wsi Łęki Dukielskie, część oficjalna, wręczenie upominków i kwiatów najstarszym obecnym na spotkaniu seniorom pp. Bronisławie Solińskiej i Michałowi Marszałowi. Część artystyczną wykonały zespoły: "Baletki" i chór szkolny prowadzone przez pp. Magdalenę i Andrzeja Aszlarów i zespół pieśni i tańca "Lubatowianie".
          A później były tańce, długie rozmowy i...czekamy na przyszły rok.

dodano 2008.10.19

II Dzień Seniora

kliknij w obrazek
 
     27 października odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora organizowane przez Stowarzyszenie. Było to w naszej miejscowości kolejne spotkanie osób starszych na wspólnej modlitwie, zabawie i rozrywce. Rozpoczęło się Mszą św. i Nabożeństwem Różańcowym w świątyni parafialnej. Po przejściu do sali nastąpiła część oficjalna w której głos zabierali kolejno: przewodnicząca Stowarzyszenia p. Krystyna Łajdanowicz, przewodniczący Rady Gminy w Dukli p. Zbigniew Uliasz, sołtys p. Tomasz Węgrzyn, dyrektor szkoły p. Krystyna Delimata, ks. Alojzy Szwed oraz przedstawicielka seniorów p. Irena Fruga. Następnie zostały wręczone wiązanki kwiatów dla najstarszych seniorów obecnych na spotkaniu. Otrzymali je: pp. Czajkowska Adolfina, Węgrzyn Emilia i Jan Węgrzynowski. Część oficjalną zakończyła lampka szampana i "Sto lat" dla seniorów.
     W części artystycznej wystąpiły "BALETKI" - dzieci ze szkoły skupione w grupie baletowej prowadzonej przez p. Magdalenę Aszlar, zespół "ŁĘCZANIE" ze swoim "zagranicznym" repertuarem, kapela "TRZCINICOKI" z Trzcinicy k/Jasła oraz z monologami i wierszami członkowie Stowarzyszenia: Maria Kołacz, Stanisław, Kubicki, Alfreda Piotrowska i niezrównana Helena Witek.
     Całości dopełniły wspólnie śpiewane piosenki oraz solowy występ p. Józefa Pernala na harmonijce ustnej. Wielką radość seniorom sprawił ks. Edward Wołos, który skorzystał w tym roku z zaproszenia i zaszczycił swoich byłych parafian swoją obecnością.
     Mało kto z seniorów mógł oprzeć się muzyce kapeli "Trzcinicoki", stąd tańcom i i uciechom nie było końca. No i zgodnie wszyscy seniorzy serdecznie dziękowali za zorganizowanie spotkania i zapowiedzieli już swoje uczestnictwo w opłatku parafialny i kolejnym spotkaniu Dnia Seniora w roku przyszłym.

dodano 2007.10.28

I Dzień Seniora

kliknij w obrazek
     W dniu 28 października z inicjatywy Stowarzyszenia „Jedność”, przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich, odbyła się w Łękach Dukielskich przepiękna uroczystość – Dzień Seniora. Po raz pierwszy tak olbrzymia grupa (ponad 160 osób samych seniorów) miała okazję być razem – spotkać się, porozmawiać, pośpiewać, potańczyć, posłuchać, posilić się smacznie przyrządzonym poczęstunkiem.     
     A więc, na początku, w imieniu Zarządu i członków Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego „JEDNOŚĆ” w Łękach Dukielskich powitała zebranych przewodnicząca p. Krystyna Łajdanowicz. Jak zaznaczyła, „szczególnie pragnę bardzo gorąco powitać najpierw bohaterów dzisiejszego dnia: osoby starsze, seniorów naszej łęckiej społeczności”.
     Z kolei powitała zaproszonych gości, którzy uświetnili ten dzień w osobach: burmistrza gminy Dukla p. Marka Góraka, przewodniczącego Rady Gminy w Dukli p. Stanisława Lisa, radnego z naszej wsi p. Stanisława Węgrzyna, sołtysa p. Tomasza Węgrzyna, księży: proboszcza parafii rzymsko-katolickiej ks. Alojzego Szweda i proboszcza parafii polsko-katolickiej ks. Romana Jagiełłę z małżonką.
Następnie została przedstawiona geneza takich spotkań oraz wyjaśniono, kto był prekursorem organizowania Dnia Seniora.
Dnia 14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ustanowiło 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego była echem szeregu inicjatyw Narodów Zjednoczonych na rzecz osób starszych. Z tego powodu organizuje się także w Polsce spotkania, festyny i wystawy, które są tematycznie związane z problematyką starości, czy też jak to często określają sami seniorzy „z problematyką bycia młodym inaczej”.  W dalszej części swego wystąpienia Pani Przewodnicząca przedstawiła cele, którymi Stowarzyszenie kieruje się w swej działalności organizując tego typu spotkania oraz podkreśliła wielką pomoc w tej działalności udzielaną nam przez włodarzy naszej gminy: Temat ten stał się także bliski nam, skupionym w działającym w naszej miejscowości Stowarzyszeniu już w roku ubiegłym. Doczekał się realizacji dopiero w bieżącym roku, dzięki niezwykłej wprost przychylności władz naszej gminy na czele z burmistrzem, p. Markiem Górakiem. Wiemy doskonale, że same idee niewiele mogą przynieść efektów, jeśli nie idą w parze ze środkami materialnymi. Tych nigdy w naszej działalności nie odmawiają nam włodarze naszej gminy. Doskonała współpraca jest owocem wzajemnego zaufania, która procentuje w prowadzeniu naszej działalności. Dlatego nasze Stowarzyszenie oraz Koło Gospodyń Wiejskich organizują od pewnego czasu takie spotkania. Są to Spotkania opłatkowe, Jajko Wielkanocne, Spotkania Folklorystyczne, a obecnie Dzień Seniora, czyli „święto mądrości i doświadczenia”. Zawsze możemy liczyć na przychylność i wsparcie ze strony księży obydwu naszych parafii.
Przewodnicząca zwróciła się także bezpośrednio do Szanownych Seniorów słowami: „Prosimy Was dzisiaj: przychodźcie chętnie na takie wspólne spotkania, dzielcie się swoimi doświadczeniami z młodymi, włączajcie się w organizowane przez nas akcje, jak chociażby zbiórkę różnych narzędzi, sprzętów gospodarczych i rolniczych, starych fotografii, przedmiotów, strojów, opowiadań, piosenek i wielu, wielu różnych rzeczy. Nie pozwólcie, aby odeszły razem z Wami! „Zachować dla przyszłych pokoleń” to hasło – motto „Spotkań Folklorystycznych”. Niech ono stanie się mottem dla każdego z nas”.
W zakończeniu swego wystąpienia Pani Przewodnicząca wyraziła życzenie: aby Dzień Seniora wpisał się na stałe w świadomość społeczną naszej miejscowości, dając tym samym wyraz pamięci i szacunku dla osób starszych, często z powodu wieku, czy niedyspozycji dyskryminowanych przez społeczeństwo.
Następnie głos zabrali: burmistrz, sołtys oraz ks. Alojzy Szwed, którzy  nie szczędzili słów podziwu, uznania i szczerych życzeń dla tych, bez których trudno byłoby sobie dzisiaj wyobrazić naszą społeczność i nasze dokonania.
W dalszej części wygłosiła piękny wiersz p. Alfredę Piotrowską pt: „Błogosławieństwo starego człowieka”. Wręczenie wiązanki kwiatów p. burmistrza, sołtysa oraz przewodniczącą Stowarzyszenia dla wszystkich seniorów na ręce najstarszego seniora obecnego na spotkaniu p. Jana Węgrzynowskiego podkreśliło doniosłość spotkania wraz z odśpiewaniem „Sto lat” i wzniesieniem toastu.
Uroczystość tę uświetniły swoimi występami, zespoły „Szarotki” z GOK w Dukli oraz zespół „Łęczanie”.
A potem było już biesiadowanie, wspólny śpiew ze śpiewnikami wydanymi przez Stowarzyszenie i tańce w rytm muzyki granej przez zespół z Wietrzna.
Zaproszeniem do tańca były słowa wiersza:
Dzisiaj Wasze święto Seniorzy kochani.
My, dzieci brodate życzenia składamy.
Niech Wam sprzyja szczęście, niech Wam zdrowie służy.
I cieszcie się życiem sto lat, albo dłużej.
I niech Was nie bolą biodra i kolana
Byście mogli tańczyć do białego rana.
Sześć godzin wspólnego przebywania i zabawy pozostaną w sercach wszystkich uczestników tego spotkania.

dodano 2006.10.23

 

 
 
 
 
 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen