www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2014

Partnerzy

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

2014

X Spotkania Folklorystyczne

   25 października w sali widowiskowo-sportowej w Łękach Dukielskich miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz dziesiąty spotkały się na święcie kultury i twórczości ludowej zespoły folklorystyczne, ludowi twórcy Koła Gospodyń. Tym razem świętowaliśmy Spotkanie Folklorystyczne nie w lipcu i nie na placu wiejskim, lecz na jesieni i w sali.

    Spotkało się w sumie 13 zespołów: “Łęczanie”, “Mali Łęczanie”, “Szarotka-Duklanie” z Dukli, zespół ludowy “Jodłowianie” z Jodłowej, zespół śpiewaczy “Wietrznianki” z Wietrzna, zespół śpiewaczy “Głojsce” z Głojsc, zespół obrzędowo-śpiewaczy “Równianie” z Równego, zespół folkowy Tołhaje z Łęk Dukielskich, zespół “Rogowice” z Rogów, ZPiT “Lubatowianie” z Lubatowej, zespół “Borysławiacy” z Borysławia / Ukraina, zespół śpiewaczy “Bobrzanki” z Bóbrki, zespół śpiewaczy “Chorkowianie” z Chorkówki.

    Swoje prace wystawiło 8 rękodzielników; Barbara Marchewka z Łęk Dukielskich, Zbigniew Marchewka z Łęk Dukielskich, Tadeusz Kobak ze Zręcina, Krystyna Krzywda z Bóbrki, Iwona Jankowska –Kozak z Bóbrki, Koło hafciarzy z Jodłowej.

   Kuchnię regionalną przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Równego, Chorkówki i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bóbrka.

    Wśród gości znaleźli się m.in.: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego p. Władysław Turek, przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek, burmistrz Gminy Dukla p. Marek Górak z małżonką, wiceburmistrz Andrzej Bytnar z małżonką, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk – Faryj, która prowadziła Spotkania, Helena Madzinova - starostka obce Cernina na Słowacji z delegacją, p. Eleonora Popowicz - prezes oddziału Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa "Zgoda" w Borysławiu na Ukrainie, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej ks. Zdzisłąw Babiarz, p. Krystyna Delimata, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich z małżonkiem, delegacje organizacji społecznych i radni naszej miejscowości, zarząd Koła Miłośników Historii Wsi Łęki Dukielskie.    

    Spotkania otworzyli – jak co roku gospodarze, zespół "Łęczanie" i „Mali Łęczanie”. Wcześniej nastąpiło powitanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia wszystkich gości, zespołów, twórców i uczestników oraz przybliżone zostały osiągnięcia naszego stowarzyszenia i zespołu, z racji również X rocznicy naszego istnienia i działalności. /więcej>>/

    Bogaty w treść i pełen uznania list do uczestników X edycji Spotkań Folklorystycznych wystosował p. Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego, który nie mógł osobiście do nas przybyć. List odczytał p. Władysław Turek, radny sejmiku.

   Tegoroczne Spotkania Folklorystyczne mogły się odbyć dzięki środkom finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Gminy Dukla, Starostwa Powiatowego w Krośnie oraz wszechstronnej pomocy Ośrodka Kultury w Dukli.

     Podczas Spotkań można było złożyć datek na rehabilitację naszej byłej śpiewaczki Oli Ryczak, która uległa wypadkowi samochodowemu.

     Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia jubileuszowej edycji Spotkań Folklorystycznych pn. „Zachować dla przyszłych pokoleń”.

     Fotogerie ze Spotkań można zobaczyć klikając na obrazek.

 
 

 
 
 
 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen