www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2008

Partnerzy

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

2013

FOTOGALERIA
/134 i 246 zdjęć, kliknij w obrazki/
    IX edycja Spotkań Folklorystycznych odbyła się w Łękach Dukielskich 21 lipca tego roku. Przy pięknej, ale nie upalnej pogodzie, do naszej miejscowości zjechali zaproszeni goście, ludowi twórcy, gospodynie wiejskie, rzesze fanów dobrej zabawy i miłośników folkloru.
     W Łękach Dukielskich na spotkaniach z folklorem od samego początku gromadzi się liczne grono gości, na których zawsze możemy liczyć. Tak było i w tym roku. A przybyli do nas:  p. Bogdan Rzońca - poseł na sejm, p. Marek Jastrzębski - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, radny  Sejmiku Województwa Podkarpackiego p. Władysław Turek, przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek z małżonką, Członek zarządu powiatu p. Jan Pelczar z małżonką, radna powiatu krośnieńskiego p. Grażyna Skolarczyk z małżonkiem, p. Grażyna Ostrowska – kier. Wydz. Oświaty i Spraw Społ. starostwa powiatu krośnieńskiego, p. Ewa Bukowiecka - rzecznik prasowy starostwa powiatowego, wiceburmistrz Gminy Dukla p. Andrzej Bytnar z małżonką,  dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk - Faryj, p. Krystyna Boczar-Różewicz z Wydziału Promocji Urzędu Gminy w Dukli, p. Stanisław Chochołek - wiceprezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Kraina Nafty, p. Eleonora Popowicz - prezes oddziału Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa "Zgoda" w Borysławiu na Ukrainie, ks prob Zdzisław Babiarz, o. Marek Jeżowski, Klaretyn, wykładowca socjologii na KUL w Lublinie, ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polsko-katolickiej z małżonką, p. Krystyna Delimata, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich z małżonkiem, pp. Zofia i Stanisław Jasłowscy, właściciele hurtowni „Zostań” w Krośnie.
   Spotkania otworzyli w tym roku "Młodzi Łęczanie", po którym nastąpiło powitanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia wszystkich gości, zespołów, twórców i uczestników oraz w kilku zdaniach przybliżone zostały osiągnięcia naszego stowarzyszenia. W kilku ciepłych i szczerych słowach do zebranych i członków stowarzyszenia zwrócili się p. poseł Bogdan Rzońca, p. Jan Pelczar i p. Andrzej Krężałek. Potem "szefowanie" Spotkaniom przejęła p. Małgorzata i rozpoczęła się uczta dla oczu i ucha. Występowały zespoły: "Wietrznianki" z Wietrzna, "Kapela Szebnianie" z Szebni, "Jodłowianie" z Jodłowej, "Bandoska" z Rzeszowa, nowa duma Łęk Dukielskich i Stowarzyszenia "Jedność" - "Mali Łęczanie", "Borysławiacy z Ukrainy oraz Karpaty z Rzeszowa. Z nowym układem tańca wystąpił nasz "stowarzyszeniowy" zespół tańca nowoczesnego "STEP". Kuchnię regionalną przygotowały i częstowały nimi Panie z Kół Gospodyń z Tylawy i Suchodołu.
     Rękodzielników i ludowych twórców było tym razem 10: p. Zbigniew  Marchewka z Łęk Dukielskich, batik, rzeźba, malarstwo, p.  p. Feliks Hrehorowicz z Łęk Dukielskich – rzeźba w drewnie, p. Magda Patzer z Łęk Dukielskich - wyroby z bursztynu, Koło tradycji działające przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda” w Borysławiu na Ukrainie, p. Maria Nycz z Iwonicza i p. Danuta Kurdziel - koronkarstwo, ozdoby, plecionki, p. Marta Filip i p. Danuta Flerak z Zimnej Wody - prace techniką pergamo, hafty, ozdoby, obrazy, p. Katarzyna Mol i p. Magdalena Pantoł z Dynowa - biżuteria ozdobna.
     W muzeum wsi gościły wszystkie zespoły, zaproszeni goście i sporo uczestników Spotkań, co widać po dużej ilości - bardzo niekiedy pochlebnych - wpisów w księdze pamiątkowej.
     Spotkania Folklorystyczne to ogromne wyzwanie i spore koszty, stąd bez instytucji wspierających i ludzi dobrej woli takie przedsięwzięcie i o takim poziomie - nie byłoby możliwe. Głównym sponsorem Spotkań w tym roku były środki budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach "Mecenatu Kulturalnego". W dalszej kolejności były to:  Gmina Dukla, Ośrodek Kultury w Dukli /prowadzenie, nagłośnienie/, Lokalna Grupa Działania "Kraina Nafty", Starostwo Powiatowe w Krośnie, Krośnieńskie Huty Szkła w Krośnie, Materiały budowlane Marian Niekowal - skład w Kobylanach, Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska SOPEX w Krośnie przy ul Składowej 2, Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie przy ul. Podkarpackiej 2,   PRO-HAN - producent czapek, szalików i rękawiczek dla dzieci i młodzieży w Krośnie przy ul. Czajkowskiego 58a, KROS-SPORT - producent sprzętu sportowego w Krośnie przy ul. Pużaka 18.
    Dzięki prywatnym firmom, podczas Spotkań czynna była loteria fantowa z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia, szczególnie dzieci młodzież.
    Były także ze swoimi atrakcjami i słodyczami dla najmłodszych odpowiednie firmy takie usługi świadczące, a także nasz rodak Piotr z przesympatycznym kucykiem, na którym swoje pierwsze kroki w ujeżdżaniu stawiały dziesiątki dzieciaków.
     Tradycyjnie żegnamy się do przyszłego roku, gdy do Łęk Dukielskich zawitają zespoły i ludowi twórcy na jubileuszowe, X Spotkania Folklorystyczne 20 lipca
 

 
 
 
 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen