www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2007

Partnerzy

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

2007

Czas na ludowe tradycje i obyczaje

„Zachować dla przyszłych pokoleń” – pod tą nazwą w niedzielę 22 lipca br. w Łękach Dukielskich – we wsi położonej w odległości ośmiu kilometrów od miasteczka gminnego Dukla, odbyła się już III edycja Spotkań Folklorystycznych. Impreza, nad którą objęto szeroki patronat medialny, mogła powstać dzięki ofiarności poszczególnych sponsorów oraz władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

            W roli prowadzących Spotkania kolejny raz dobrze sprawdzili się: Justyna Wierdak – mieszkanka Łęk oraz Czesław Drąg – kierownik działu upowszechniania sztuki i współpracy z samorządami WDK w Rzeszowie. Duet ten sprawnie i z humorem poprowadził imprezę, która ze zwykłego lokalnego festynu przekształciła się w przegląd zespołów ludowych z regionu i z zagranicy.

             Jak co roku, a dodam, że pierwsze Spotkania odbyły się dwa lata temu, organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalno – Rekreacyjne „Jedność” z Łęk Dukielskich. Istnieje ono już od kilku lat, a w swoich założeniach statutowych ma m.in. realizację projektu „Małe centrum kultury ludowej”. Przewodniczącą Stowarzyszenia jest Krystyna Łajdanowicz, a za powyższy projekt odpowiada założyciel i uczestnik miejscowego zespołu śpiewaczego  Łęczanie – Henryk Kyc.

               To właśnie Jego zapytaliśmy o cel i założenia Spotkań Folklorystycznych: -Spotkania to doskonała forma spędzania wolnego czasu dla mieszkańców wsi, przyjezdnych gości, dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy rozwinąć ich zainteresowania twórczością i kulturą ludową, tradycją rodzinnej wsi i jednocześnie stworzyć kulturalną rozrywkę. Na Spotkania przybywa wielu gości, chociażby ze sąsiednich wsi, z Dukli, a nawet z Krosna, nie mówiąc już o zaproszonych zespołach, jak np. ze Słowacjipowiedział.

Prace nad realizacją Spotkań rozpoczęły się grubo przed 22 lipca. Wzięli w nich udział zarówno członkowie Stowarzyszenia „Jedność”, zespołu Łęczanie, jak i mieszkańcy wsi. Przygotowania rozpoczęły się od budowy estrady, urządzenia izby pamięci, rozstawienia stoisk z rękodziełem, twórczością i wyrobnictwem ludowym czy parasoli chroniących widownię przed upałem. Wszyscy zaangażowani w przygotowania do imprezy mogli odpocząć dopiero w trakcie Spotkań. Okazało się, że ich trud i wysiłek opłacił się, a kultura ludowa zaprezentowana na scenie oraz na placu zrekompensowała zmęczenie i potwierdziła, że warto było zrobić coś dla rodzimej wsi.

            Spotkania odbyły się na terenie Kółka Rolniczego, szczęśliwie usytuowanego w centrum wsi. KR mieści się obok budynku Zespołu Szkół Publicznych i Sali Rekreacyjno-Sportowej, Straży Pożarnej, a w końcu obok przystanku autobusowego i drogi przejazdowej z Łęk do Kobylan, dlatego nie sposób było nie trafić na imprezę, a już z odległości kilku km dało się posłyszeć muzykę dobiegającą ze sceny.

                Około godz. 15.00 miejscowy zespół Łęczanie – występujący w roli gospodarza Spotkań, oficjalnie je rozpoczął i dał swój występ. 3 lata pracy i blisko 50 występów – tak można powiedzieć w skrócie o jego dorobku artystycznym. Szybko jednak ustąpił miejsca gościnnym zespołom, bo w tym samym czasie na parkingu przy Zespole Szkół i podjeździe przy budynku Straży Pożarnej ustawił się rząd autobusów, z których „wysypały się” zaproszone na tę właśnie imprezę zespoły ludowe, a wśród nich: Kompanija z Boguchwały, dziecięcy zespół Bobrzanie z Bobrki, słowacki zespół Barvinok z Kamenky, Szarotki z Dukli, Kombornia, Nicponie z Folusza z Giedlarowej czy Zygmunt Pyzik z Gorlic znany jako człowiek orkiestra. Od 15.00 do 22.00 taniec, muzyka i śpiew królowały na miejscowej, „zielonej” scenie, na której każdy z wymienionych zespołów miała swoje przysłowiowe „5 minut”.

Olbrzymią atrakcją były pokazy kowalstwa, garncarstwa, dawnych zwyczajów oraz degustacja dań kuchni staropolskiej przygotowana przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenia z wietrzna i bobrki.

            Ostatni uczestnicy spotkań rozeszli się do domów około godz. 2.00 nad ranem. Do tak wczesnych godzin porannych bawili się już nie przy skocznych dźwiękach zespołów ludowych, a zespołu Lombardino.

M. S.

GALERIA /kliknij w obrazek 136 zdjęć/

Zobacz folder ze Spotkań /pdf/

kliknij w obrazek obok

 

Spotkania Folklorystyczne Łęki Dukielskie

       „Zachować dla przyszłych pokoleń” – pod tą nazwą w niedzielę 22 lipca b.r.  w naszej wsi odbyła się już III edycja Spotkań Folklorystycznych, organizowana przez Stowarzyszenie Kulturalno – Rekreacyjne „Jedność” w Łękach Dukielskich. Organizowane Spotkania są formą spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców wsi i przyjezdnych gości. Ale oprócz tego Stowarzyszenie w ten sposób rozwija zainteresowania ludzi twórczością  i kulturą ludową.

 III edycja Spotkań Folklorystycznych odbyła się w nowej scenerii na nowej estradzie – na terenie Kółka Rolniczego. Dzięki uprzejmości władz Kółka Rolniczego rozpoczęliśmy wiele prac, które w latach następnych będą kontynuowane, aby w jak najlepszych warunkach przeżywać to święto kultury ludowej.

 Prace nad realizacją Spotkań rozpoczęły się na wiele miesięcy wcześniej. Przygotowania rozpoczęto od udowy estrady. W tym miejscu
z całego serca dziękuję wszystkim budowniczym, którzy poświęcili swoje godziny, dni i tygodnie. Bóg im zapłać za ich bezinteresowną pracę. Pracy było wiele: urządzono Izbę Pamięci, wykonano stoiska z rękodziełem, z twórczością
i wyrobami ludowymi, rozstawiono stoliki i parasole dla przybyłych gości. Odnowiono pomieszczenia należące do Kółka Rolniczego, które posłużyły na przebieralnie dla zespołów, loterię fantową, jako zaplecze gospodarcze dla firmy cateringowej. Uporządkowano i wykoszono cały teren, wykonano szereg prac remontowych w pomieszczeniach należących do Stowarzyszenia,
a znajdujących się w budynku remizy i przygotowano je do podjęcia obiadem
i poczęstunkiem wszystkich zaproszonych gości i zespołów.

Po raz trzeci Spotkaniom Folklorystycznym dopisywała wspaniała, słoneczna pogoda. Około godziny 15.00 zespół „Łęczanie” oficjalnie rozpoczął imprezę witając wszystkich gości i dał swój występ. Szybko ustąpił miejsca konferansjerom: Justynie Wierdak i Czesławowi Drągowi, którzy sprawnie
i z humorem prowadzili dalszą imprezę. Gościliśmy u siebie przedstawicieli władz samorządowych powiatu krośnieńskiego z wicestarostą p. Andrzejem Guzikiem i kierownikiem wydziału kultury p. Grażyną Ostrowską i gminy Dukla z burmistrzem p. Markiem Górakiem i wiceburmistrzem p. Andrzejem Bytnarem, dyrekcję szkoły, księży obu parafii, radnego, sołtysa i przedstawicieli naszych sponsorów.
W tegorocznej Edycji poza gospodarzami na pięknej, zielonej scenie zaprezentowali się:

- Dziecięcy Zespół Ludowy „Bobrzanie” z Bóbrki,

-Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija”z Boguchwały,

- „Człowiek Orkiestra” Zygmunt Pyzik z Gorlic,

- Zespół Ludowy „Kombornia”,

- Zespół Obrzędowy – Śpiewaczy „Szarotka” z Dukli,

- Grupa Taneczna „ Nicponie” z Folusza i Kapela Ludowa z Giedlarowej,

- Zespół Folklorystyczny „Barvinok” ze Słowacji,

Taniec, muzyka i śpiew królowały na naszej scenie do późnych godzin wieczornych (22.20).

 Ponadto występom towarzyszyły pokazy zanikającego rzemiosła:

- kowalstwa ( Stanisław Kopala, Stanisław Mądro i Krzysztof Wojnarowski
 z Ropczyc);

- garncarstwa ( Jan Kot z Medyni Głogowskiej).

Jadło staropolskie i koronkarstwo zaprezentowało i wystawiło do degustacji Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka. Kuchnię staropolską pokazy klepania kosy i robienia masła przedstawiło Stowarzyszenie Przyjaciół Wietrzna. Wszyscy przybyli goście mieli możliwość zwiedzenia naszego muzeum, w którym znajdują się starodawne meble, przyrządy rolnicze, domowe maszyny itp. Jedną z wielu atrakcji była też loteria fantowa i zjeżdżalnia dla najmłodszych. Kuchnię i bufet prowadziła firma cateringowa „Twist”. Ostatnią częścią programu była zabawa taneczna przy muzyce zespołu Lombardino, która jak burza porwała rozbawioną publiczność do dalszej zabawy.

Pragnę podziękować wszystkim darczyńcom, bez których ta impreza nie miałaby miejsca. Są to: Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla, Przewodniczący Rady Gminy w Dukli, Ośrodek Kultury w Dukli, Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich, Materiały Budowlane  Kobylany - Marian Niekowal, Biuro Sernice, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „Zostań”, Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A., Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Dukli, Hurtownia „Sopex”, Firma Handlowa „Iko”. Patronat medialny sprawowali: Tygodnik Regionalny Podkarpacie, Super Nowości, Nasz Głos, DPS.

Wyrażam ogromną wdzięczność kolegom z OSP, naszej Łęckiej młodzieży, pracownikom Kółka Rolniczego, członkom Stowarzyszenia „Jedność” i zespołowi „Łęczanie” za wszelką pomoc przy zorganizowaniu Spotkań. Dziękuję również Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w przygotowaniach. Okazało się, że ich trud i wysiłek opłacał się, a kultura ludowa zaprezentowana na scenie i na placu zrekompensowała zmęczenie
 i potwierdziła, że warto było zrobić coś dla rodzimej wsi.

Serdeczne podziękowania kieruję do licznie przybyłej publiczności, której z roku na rok gościmy coraz więcej. To również dzięki Wam imprezę uważamy za udaną.

Zapraszam gorąco do dalszej owocnej współpracy przy organizowaniu
IV Edycji Spotkań Folklorystycznych i wspólnego biesiadowania 21.07.2008 roku.

 Przewodnicząca: Krystyna Łajdanowicz

 

 
 
 
 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen