www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
 
2019
/kliknij w obrazek - lewy 185, prawy 140 zdjęć/

    6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, zespoły ludowe z terenu powiatu krośnieńskiego ponownie zawitały do świątyni pw. NSPJ w Łękach Dukielskich. Sroga tego dnia zima nie zdołała zatrzymać w domu żadnego ze zgłoszonych 22 zespołów - wszystkie stawiły się w komplecie, chociaż w różnym czasie, gdyż w wielu miejscowościach odbywały się tradycyjne orszaki Trzech Króli.

     W łęckim żłóbku - świątyni odbył się jubileuszowy, X Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek z udziałem zespołów mieszanych, ale też dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych, by pielęgnować piękno polskiej kolędy i pastorałki oraz przekazywać je młodym pokoleniom. W jubileuszowym przeglądzie wystąpiły: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy „Wietrznianki”, Zespół Śpiewaczy „Seniorzy” ze Świerzowej, Zespół Śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, Zespół wokalny z kapela z Jaślisk, Zespół Śpiewaczy „Ustrobianki” z Ustrobnej, Zespół „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej i Mszany, Zespół obrzędowo-śpiewaczy „Równianie” z Równego, Zespół śpiewaczy „Głojszczanie” z Głojsc, Zespół „Szarotka – Duklanie” z kapelą „Duklanie”, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki z kapelą ludową, Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, Zespół "Rogowice" z Rogów, Zespół „Magnolia” z Podniebyla, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki, zespół ludowy „Mali Lubatowianie”, zespół ludowy „Młodzi Lubatowianie”, zespół ludowy „Lubatowianie” oraz Zespół „Mali Rogowice”.

      Koncert zespołów poprzedził orszak królewski do żłóbka, który rozpoczynał uroczystą Mszę św. sprawowaną przez ks. prob Marka Danaka.  Przywitał on na wstępie wszystkich gości, wykonawców i organizatorów wyrażając im swoje podziękowanie za przybycie i przygotowania kolęd i pastorałek na koncert. Z racji Święta Objawienia miał jeszcze miejsce obrzęd poświęcenia wody, kredy i kadzidła.

     W Łękach Dukielskich nie zabrakło gości wśród których w tym roku byli: Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Monika Subik, przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek, radni powiatowi Józefa Winnicka-Sawczuk i Józef Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Mariusz Folcik, wiceprezes LGD „Kraina Nafty” p. Stanisław Chochołek, dyrektor OK w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj, dyr. ZSP w naszej miejscowości p. Beata Węgrzyn.

    Ludowi artyści za każdym razem otrzymywali solidne porcje braw, a całe kolędowanie upłynęło wyjątkowo szybko w myśl porzekadła: „To, co dobre, szybko się kończy”. Nad sprawnym przebiegiem Przeglądu czuwała niezwykle skrupulatnie, ale i sprawnie p. Jolanta Przybyła ze starostwa powiatowego.

  Po koncertowaniu przyszedł czas na wręczenie przedstawicielom zespołów okolicznościowych dyplomów i upominków które wręczali przedstawiciele samorządu powiatu i gminy. Oni także podziękowali zespołom i organizatorom za trud włożony w zorganizowanie i przeprowadzenie tak wielkiego przedsięwzięcia oraz złożyli życzenia na rozpoczynający się rok.

    Wspólne zdjęcie i śpiew kolędy "Wśród nocnej ciszy" zakończyło przegląd odbywający się w kościele. Dalsze kolędowanie i radosna atmosfera tego dnia trwało podczas kolacji w sali widowiskowej.

    Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność” z Łęk Dukielskich, Gmina Dukla oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich. Dziękujemy również szefostwu firmy Kędzierscy, ze Studia Dekoratorskiego z Krosna, która - jak co roku - udostępniła gratisowo dekoracje oraz p. dyrektor szkoły za "przechowanie" wystroju przez cały tydzień. Pięknie dziękujemy!

    Warto zaznaczyć, że tego dnia w naszej świątyni prowadzona była przez szkolne koło "Caritas" kwesta do puszek na leczenie naszego małego parafianina Kubusia Cieklińskiego. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

    Fotogaleria i opis strona dukla.pl>>

     Henryk Kyc

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen