www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
2018
/kliknij w obrazek - 109 zdjęć/     /kliknij w obrazek - 288 zdjęć/

     IX spotkanie zespołów śpiewaczych powiatu krośnieńskiego tradycyjnie, w święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, 6 stycznia 2018r. odbyło się w Łękach Dukielskich. Tym razem wystąpiły aż 24 zespoły. Były to /w kolejności prezentacji/: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół „Mali Rogowice” z Rogów, Zespół "Młodzi Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół śpiewaczy „Ustrobianki” z Ustrobnej, Zespół Śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki, Zespół Śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, Zespół Śpiewaczy „Wietrznianki” z Wietrzna, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki, Zespół Śpiewaczy ”Magnolia” z Podniebyla, Zespół „Mali Podniebylanie” z Podniebyla,  Zespół śpiewaczy „Głojszczanie” z Głojsc, Zespół Śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół "Rogowice" z Rogów, Zespół „Tereściacy” z Zawadki Rym. i Mszany, Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół Śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki z kapelą ludową, Zespół obrzędowo-śpiewaczy „Równianie” z Równego, Zespół „Szarotka-Duklanie” z Dukli, Zespół ludowy „Mali Lubatowianie”, Zespół ludowy „Młodzi Lubatowianie”, Zespół ludowy „Lubatowianie” - wszystkie 3 z Lubatowej.

     Przegląd uświetnili swoją obecnością m.in.: starosta p. Jan Juszczak, przewodniczący rady powiatu p. Kazimierz Gładysz, członek Zarządu Rady Powiatu krośnieńskiego Iwona Stefanik, burmistrz Dukli p. Andrzej Bytnar, wójt gminy Wojaszówka p. Sławomir Stefański, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj, radny powiatowy p. Andrzej Krężałek, prezes LGD "Kraina Nafty" Janina Gołąbek i wiceprezes p. Stanisław Chochołek

     Przegląd - tradycyjnie - rozpoczął się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w intencji organizatorów i zespołów pod przewodnictwem ks. prob Marka Danaka. Koncelebransem był gwardian dukielskiego klasztoru o Tacjan Mróz OFM.

      Ks. Proboszcz, witając na wstępie dostojnych gości, zespoły i współorganizatorów wyraził swą radość, że tak wielka rzesza ludowych muzyków zawitała do Łęk Dukielskich i pielęgnuje tę piękną polską tradycję kolędowania przy żłóbku Pana. Trzeba tutaj zaznaczyć, że i ks. Marek również pięknie wpisał się w tradycyjną ludową obrzędowość religijną, wychodząc z o. gwardianem procesyjnie na Mszę św. na czele orszaku dziecięcego, w koronach na głowach. Korony te złożyli właśnie przy żłóbku Pana.  Po Mszy św. słowa powitania dla poszczególnych gości skierowała w imieniu organizatorów także p. Jolanta Przybyła ze Starostwa Powiatowego, która pięknie i sprawnie wcieliła się w rolę konferansjerki IX Przeglądu.

     Występem gospodarzy, "Łęczan" rozpoczęła się prawdziwa uczta dla dusz i serc. Bo czyż przepiękne polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach i wokalnych popisach, śpiewane na tradycyjną nutę, nie podnoszą na duchu? A wysłuchaliśmy ich blisko 50! I znów ciągle nowe i nowe. A może bardziej: nieodkryte, zapomniane, śpiewane przez nasze babcie i prababcie.

     Na zakończenie wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe choinki z wygrawerowaną tabliczką pamiątkową ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wręczali je przedstawicielom zespołów: p. Andrzej Krężałęk,  p. Kazimierz Gładysz, p. Iwona Stefanik, p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj oraz p. Henryk Kyc, przewodniczący Stowarzyszenia Jedność. Podziękowania i uznanie zespołom oraz życzenia noworoczne złożyli zespołom, organizatorom  i publiczności p. Kazimierz Gładysz i p. Henryk Kyc. Na zakończenie wspomnieliśmy tych śpiewaków ludowych, którzy z nami byli w poprzednich latach, ale niestety odeszli kolędować w wieczności. Odmówiliśmy za nich modlitwy, a zwieńczeniem był wspólny śpiew kolędy "Wśród nocnej ciszy".

     Spotkanie zakończył poczęstunek w sali widowiskowej. Tradycyjnie również było wspólne kolędowanie - głównie z kapelą Lubatowianie. Dziękujemy również obecnej w tym roku z nami szefowej firmy Kędzierscy, ze Studia Dekoratorskiego z Krosna. która zadbała o wystrój sali na to spotkanie. A dekoracje udostępnili - jak co roku - gratisowo! Pięknie dziękujemy!

     Trzeba odnotować także niezwykłą pogodę, jak na tę porę roku. Było blisko 10 stopni ciepła! I umówiliśmy się na X jubileuszowe kolędowanie w za rok! Do zobaczenia!

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen