www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
 
 
2016

                               FOTOGALERIA (kliknij w obrazek)

   

 

Więcej zdjęć>>

      filmy>>  1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

Na VII edycję Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek zgłosiła się rekordowa liczba uczestników: 341 z 24 zespołów. Życie weryfikuje nasze plany, stąd ostatecznie wzięło udział 20 zespołów i  300 uczestników.

Jak co roku, do świątyni parafialnej pw. NSPJ w Łękach Dukielskich zjechały zespoły folklorystyczne z powiatu krośnieńskiego, kapłani, goście, władze powiatu i gminy dukielskiej, przedstawiciele Ośrodków Kultury.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Zdzisława Babiarza, proboszcza naszej parafii. W koncelebrze uczestniczył ks. Jerzy Urban proboszcz niedalekich Łężan. Ks. Proboszcz powitał na wstępie zespoły i gości. Oprawy liturgicznej Mszy św.  - czytań i śpiewów - podjęli się członkowie zespołu "Seniorzy" ze Świerzowej.

Na zakończenie Mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.

Kolędowanie rozpoczęli tradycyjnie "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, a następnie wystąpili w kolejności: „Wietrznianki” z Wietrzna, "Młodzi Łęczanie" z Łęk Dukielskich, "Nadzieja" ze Zręcina, "Seniorzy" ze Świerzowej,  „Wrocanianki” z Wrocanki, "Mali Lubatowianie” z Lubatowej, "Lubatowianie" z Lubatowej, "Ustrobianki" z Ustrobnej, "Odrzykonianki" z Odrzykonia,  ”Magnolia” z Podniebyla,  "Jutrzenka" z Kopytowej, "Bobrzanie" z Bóbrki, „Jarzębina” z Piotrówki, „Głojszczanie” z Głojsc, „Równianie” z Równego, „Mali Rogowice” z Rogów, „Tereściacy” z Zawadki Rym. i Mszany,  „Szarotka-Duklanie” z Dukli oraz "Rogowice" z Rogów.

Na zakończenie zespoły otrzymały pamiątkowe figurki Aniołów wykonane przez rękodzielników z tabliczkami dla każdego zespołu. Zespoły nagradzali – oprócz wicestarosty, Iwona Stefanik -  członek Zarządu Rady Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Krężałek – radny powiatu krośnieńskiego, Halina Cycak - sekretarz gminy Dukla. Z gości obecni również byli: wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, Wiceprezes LGD "Kraina Nafty" Stanisław Chochołek, Dyrektor Muzeum w Dukli Waldemar Półchłopek. Następnie głos zabrał wicestarosta p. Adolf Kasprzyk który podziękował zespołom za trud i piękno polskiej kolędy przekazane swoim śpiewem w tej świątyni łęckiej oraz ks Proboszczowi i Stowarzyszeniu "Jedność" za, trud organizacyjny. Ksiądz Proboszcz z kolei wyraził wdzięczność zespołom i gościom, że tak chętnie co roku jadą do naszej świątyni kolędować przy żłóbku oraz zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie w roku przyszłym.

Po tradycyjnym wspólnym odśpiewaniu „Wśród nocnej ciszy udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie w pięknej scenerii odbyło się dalsze kolędowanie, a zespoły i goście zostali ugoszczeni za swój trud i poświęcenie.

Przegląd prowadziła sprawnie p. Grażyna Ostrowska ze Starostwa Powiatowego.

Łęckie kolędowanie zarejestrowało diecezjalne radio FARA, z którego zostanie przygotowana i wyemitowana audycja. Obecny był także wśród nas ks. Andrzej Bienia z rozgłośni krośnieńskiej.

Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność” z Łęk Dukielskich, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

Do zobaczenia w roku przyszłym!

    Henryk Kyc


 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen