www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
 
2013
/kliknij w obrazek - 242 zdjęcia/

     Zdjęcia na stronie OK w Dukli>>

Filmy

Plik dźwiękowy Radia Fara!

Po raz czwarty, w święto Objawienia Pańskiego, „Gwiazda Betlejemska” przywiodła do żłóbka Pana Jezusa w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich rozśpiewanych pielgrzymów z całego powiatu krośnieńskiego. Barwny, radosny korowód już od godziny 14. tej podążał na spotkanie Pana Jezusa podczas Mszy św. i uroczystego kolędowania podczas dorocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Organizatorami Przeglądu byli:

Zaproszonych gości z powiatu reprezentowali: starosta krośnieński p. Jan Juszczak, przewodniczący rady p. Andrzej Krężałek, etatowy członek zarządu p. Jan Pelczar, radna Grażyna Skolarczyk, dyrektorzy Ośrodków Kultury: z Chorkówki p. Bogusław Pacek, Miejsca Piastowego p. Janusz Węgrzyn, Wojaszówki p. Lucyna Pelczarska.

Mszę św. koncelebrowaną, m.in. w intencji organizatorów i uczestników Przeglądu sprawowali księża: Zdzisław Babiarz-proboszcz parafii pw. NSPJ w Łekach Dukielskich, o. Micheasz Okoński-gwardian klasztoru w Dukli oraz ks. Andrzej Bienia z Radia Fara. Tego roku to właśnie Radio Fara nagrywało całość Przeglądu z którego będzie przygotowana audycja do radia. Za tę kilkugodzinną posługę i trud organizatorzy serdecznie dziękują. Oprawę liturgiczną Mszy św. sprawowali członkowie naszego Stowarzyszenia. Tym razem było to 3 braci Jakubczyków.

Witając zebranych ks. Proboszcz skierował bardzo wiele ciepłych słów do gości, zespołów i organizatorów wyrażając swój podziw dla tak wielkiego przedsięwzięcia i radość, że parafia nasza doznaje takiego zaszczytu. W słowach końcowych, po zakończeniu Przeglądu, ks. Proboszcz serdecznie wszystkich zapraszał na kolejne spotkania w naszej świątyni wyrażając przekonanie, że wszyscy będą zawsze w Łękach Dukielskich bardzo mile widzianymi i pożądanymi gośćmi.

Przewodniczący rady powiatu w swoim wystąpieniu skierował – przede wszystkim – słowa wdzięczności i podziękowania organizatorom i zespołom za podjęty trud w zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia i bardzo sprawne jego przeprowadzenie przez niezawodną p. Grażynę Ostrowską ze Starostwa Powiatowego. Pomagał jej Mateusz Więcek.

Pan starosta Jan Juszczak z kolei dziękował za kultywowanie tak pięknej idei jaką – oprócz innych organizowanych przez starostwo form przeżywania okresu Bożego Narodzenia – jest Przegląd Kolęd i Pastorałek, które coraz rzadziej są słyszane w naszych domach, a w Łękach Dukielskich można ich jednego dnia usłyszeć ponad 40.

I rzeczywiście, usłyszeliśmy ich dokładnie 42 i – jak co roku – żadna się nie powtórzyła! Kolędy i Pastorałki wykonywane były na przeróżne sposoby: z muzyką ludową, akompaniamentem akordeonu, organ, piszczałek, organek, skrzypiec, kapel ludowych i kapeli podwórkowej, a także a'capella. Wykonywały je zespoły mieszane, kobiece, młodzieżowe i dziecięce. Tych ostatnich, samodzielnych, było w tym roku już 3!

Wystąpiło w sumie 21 zespołów z terenu powiatru krośnieńskiego:  zespół folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, zespół śpiewaczo-obrzędowy "Rogowice" z Rogów,  zespół śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina,  zespół śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej,  zespół śpiewaczy "Chorkowianie" z Chorkówki, zespół śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki,  zespół śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, zespół śpiewaczy „Wietrznianki”, zespół śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki, zespół śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, zespół śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki, zespół śpiewaczy „Impresja” z Łączek Jagiellońskich, zespół wokalny "Prządki" z Odrzykonia, zespół śpiewaczy "Ustrobianki" z Ustrobnej, dziecięcy zespół pieśni i tańca „ Bobrzanie „ z Bóbrki, zespół teatralno-obrzędowy „Równianie” z Równego, zespół "Mali Łęczanie" z Łęk Dukielskich, zespół obrzędowo – śpiewaczy "Szarotka-Duklanie”, zespół ludowy „Mali Lubatowianie”, zespół ludowy „Młodzi Lubatowianie” oraz dorosły zespół ludowy „Lubatowianie”.

Na koniec przedstawiciele zespołów otrzymali z rąk władz powiatowych upominki przygotowane przez starostwo, a były to: pięknie wykonane gwiazdy betlejemskie z imiennymi tabliczkami dla poszczególnych zespołów, albumy przedstawiające piękno naszego regionu oraz termosy. Albumy otrzymali także księża.

Zwieńczeniem tego pięknego popołudnia i wieczoru była wspólna kolacja - przygotowana przez firmę ZIKO z Dukli - w sali widowiskowej, jak zawsze pięknie udekorowanej i pozostawionej po ostatnim Sylwestrze przez dekoratorów z firmy „Kędzierscy”.

Podczas tych wspólnych chwil w sali śpiewaliśmy wspólnie kolędy które w tym roku prowadziły połączone siły zespołów z Lubatowej.

Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność” z Łęk Dukielskich, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

Organizatorzy dziękują za wszelkie dobro i pomoc wyświadczoną podczas organizacji i przeprowadzenia Przeglądu.

I do zobaczeni za rok!

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen