www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich

2010

/kliknij w obrazek - 140 zdjęć/

     6 stycznia 2010, w Uroczystość Objawienia Pańskiego-Trzech Króli, w Łękach Dukielskich spotkały się zespoły ludowe z terenu powiatu krośnieńskiego na I Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność” w Łękach Dukielskich.

     Wśród zacnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: wicemarszałek województwa p. Bogdan Rzońca, starosta krośnieński p. Jan Juszczak, wicestarosta p. Andrzej Guzik, przewodniczący rady powiatu p. Kazimierz Krężałek, wiceprzewodniczący p. Stanisław Kenar, burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak, dyrektorzy Ośrodków Kultury z Chorkówki p. Bogusław Pacek i Miejsca Piastowego p. Janusz Węgrzyn, Dyrektor Podduklanskeho Osvetoweho Strediska w Śvidniku p. Maria Pajzinkova, dyrektor  Muzeum Historycznego w Dukli p. Waldemar Półchłopek

    Przegląd rozpoczął się uroczystą Mszą św. w intencji organizatorów i zespołów sprawowaną przez ks. prob. Alojzego Szweda. Na jej wstępie wszystkich obecnych powitał przedstawiciel Stowarzyszenia p. Henryk Kyc. Oprawę muzyczną liturgii słowa oraz czytania sprawowali członkowie Stowarzyszenia, Ewangelię odczytał ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polsko-katolickiej w Łękach Dukielskich. W kazaniu ks. Proboszcz zwrócił uwagę na wielką radość z faktu, że możemy gościć wspaniałe zespoły pielęgnujące piękno i bogactwo duchowe Bożego Narodzenia zawarte w polskich kolędach i pastorałkach. Zaakcentował fakt, że przez to wydarzenie stajemy się jedną, wielką rodziną duchową i wydobywamy z siebie te ogromne pokłady dobra, które są „zdeponowane” z sercu każdego człowieka.

     Po Mszy św. „przewodnictwo” przejęła p. Grażyna Ostrowska - kierownik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Krośnie, która z wielkim wdziękiem poprowadziła Przegląd. A pracy było mnóstwo: wystąpiło 15 zespołów – w tym goście ze Śvidnika na Słowacji. A rozpoczęli gospodarze, Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich. Później na stopniach prezbiterium kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa prezentowały się w kolejności: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Rogowice" z Rogów, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy "Szarotka" z Dukli, Zespół śpiewaczy "Makovica" ze Śvidnika /Słowacja, "Lubatowianie" z Lubatowej”, "Młodzi Lubatowianie" , "Mali Lubatowianie" , Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół Śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół Śpiewaczy "Chorkowianie" z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki.

     Było wiele pięknych kolęd i pastorałek, wzruszających i zawartością słów i melodii. Bardzo wiele z nich zostało wykonanych po raz pierwszy co daje świadectwo o tym, że idea Przeglądu jest motywacją do pracy, do poszukiwania nowych form, aranżacji i wykonania.

     Wszystkie zespoły otrzymały na ostatek statuetki anioła z wygrawerowaną tabliczką pamiątkową ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wręczali je szefom zespołów zaproszeni goście.

     Pan starosta Jan Juszczak w paru zdaniach odniósł się do celowości organizowania takich spotkań w przyszłości. Wyraził ogromną wdzięczność organizatorom i zespołom oraz życzył wytrwałości w dalszej pracy. Wyraził przy tym nadzieję, że Przegląd Kolęd i Pastorałek na stałe wpiszę się w kulturę naszego pięknego regionu. Wspólne, donośne odśpiewanie cudownej polskiej kolędy „Wśród nocnej ciszy” i pamiątkowe fotografie zakończyły tą część uroczystości.

     Wszystkie zespoły i goście udali się do sali widowiskowej, gdzie wysłuchali krótkiego koncertu chóru szkolnego ZSP w Łękach Dukielskich prowadzonego przez p. Andrzeja Aszlara.

     Później była wspólna kolacja i trochę wspólnego śpiewania. No i obietnica, że spotykamy się za rok. Bo warto, bo pięknie, bo rodzinnie…

     Dziękujemy ks. Proboszczowi i dyr. ZSP w Łękach Dukielskich p. Krystynie Delimacie za pomoc i osobiste zaangażowanie w przeprowadzeniu Przeglądu.

Napisali także o Przeglądzie:

http://neon.info.pl/2010/01/07/i-przeglad-koled-i-pastoralek-w-lekach-dukielskich/

http://krosnocity.pl/powiat/I-Przeglad-Koled-i-Pastoralek.html

http://www.powiat.krosno.pl/index.php?mod=wiad&id_wiad=821

http://www.ok.dukla.pl/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=3&func=viewcategory&catid=91

 

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen