www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Łęcka Biesiada Folklorystyczna

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

 

          

      I edycja 2016 - II edycja 2017 - III edycja 2018 - IV edycja 2019 - V edycja 2021 - VI edycja 2022 - VII edycja 2023


     


  VII edycja Łęckiej Biesiady Folklorystycznej za nami. 16 września 2023r. sala widowiskowa rozbrzmiewała muzyką, śpiewem, tańcami i humorem. Na stołach królowały biesiadne, swojskie dania i domowe napitki.
    Jak co roku, przybyli do nas z gościną - ci, którzy mogli - zaproszeni współpracownicy na drogach działalności kulturalnej, dobrodzieje i ofiarodawcy.
   A więc tradycyjnie był z nami: przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego pan Jerzy Borcz, który obdarzył zespoły i organizatorów pamiątkowymi suwenirami, była z nami po raz kolejny radna sejmiku pani Joanna Bril, wójt Miejsca Piastowego, niezwykle zaangażowana w sprawy naszej wsi pani Dorota Chilik, sekretarz gminy Dukla pan Piotr Świder, były wiceburmistrz Dukli pan Łukasz Piróg z małżonką, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach pani Alicja Majdosz razem z zespołem BESKID,  dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osieku Jasielskim pani Marta Łaba, wiceprezes LGD Kraina Nafty pan Stanisław Chochołek z pracownicą biura panią Małgorzatą Gruszką oraz nasz stały już sponsor pani Monika Kubicka właścicielkę firmy Silver Art z Krosna z partnerem i Jego ojcem..
     Gościliśmy naszych przyjaciół z zespołów ludowych: "Równianie", "Liwoczanie" z Brzysk, zespół "Kaśka" z Dębowca, "Beskid" z Jaślisk oraz Zespół Lachów Sądeckich "Starosądeczanie" ze Starego Sącza pod kierownictwem pana Marka Zięby. A całą Biesiadę rozpoczęli gospodarze, zespół "Łęczanie" witając zebranych tradycyjnym marszem oraz prezentacją swojej twórczości.
     W trakcie obiadu krótkie wystąpienia mieli p Jerzy Borcz, p. Dorota Chilik i Joanna Bril. Podkreślali w nich zgodnie, że to właśnie dzięki organizacji takich imprez folklorystycznych Polska tradycja przetrwała tyle wieków i jest ciągle żywa A to wszystko dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy zespołów, stowarzyszeń, Kół Gospodyń i lokalnych pasjonatów.
      A po obiedzie rozpoczęła się prezentacja zespołów, biesiada przy stołach, tańce i radosne śpiewy przy akompaniamencie wszystkich muzyków i zespołów. To trzeba zobaczyć na filmach nakręconych - co prawda - po amatorsku, ale atmosfera została doskonale uchwycona. Trwały do późnych godzin nocnych.
      Wartym podkreślenia jest fakt, że bawiło się z nami podczas Biesiady 180 osób, z tego 3 panie i 2 panów, którzy skończyli 90 lat! A pan Mieczysław ma lat...96! Były także śpiewy z okazji imienin i rocznicy urodzin dla innych uczestników.
     I na koniec - chociaż powinno to być na początku - serdeczne podziękowania dla członków naszego stowarzyszenia oraz osób z nami związanych, którzy przy organizacji biesiady tak bardzo się napracowali. To była kilkudniowa, tytaniczna praca. Wsparcie finansowe było niemniej ważne, a to zapewniła głównie gmina Dukla, pani Monika Kubicka, pan Robert Solecki z Korczyny,  LGD Kraina Nafty. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie wydatnie wsparł finansowo przyjazd licznego i pięknego zespołu ze Starego Sącza. Dziękujemy! Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdą złotówkę, ale i  kucharkom za przygotowanie wybornego obiadu i wszystkim, którzy przyrządzili smakołyki i dania na stół biesiadny, za pomoc i wszelkie okazane nam dobro.
      Do podziękowań dołączamy również firmę "Jasiołka" z Dukli, u której zawsze możemy liczyć na upust. Ukłony  kierujemy także w stronę pani Edyty Kędzierskiej z firmy "Dekoracje Weselne Kędzierscy | Krosno" za piękny wystrój sali i - jak zawsze - "znośny" rachunek.
     Dziękujemy pięknie za przybycie wszystkim zaproszonym gościom, zespołom, Łęczanom i  biesiadnikom z poza naszej miejscowości m.in Rzeszowa, Krosna, Iwonicza za obecność, za podziękowania i docenienie naszego trudu.
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen